Zpravodajství

Kuřáci pozor! Cigarety zdražují

Kuřáci pozor! Cigarety zdražují

Cigarety opět podražily. Obchodníkům došly staré zásoby a začátkem roku se tak na trh dostávají ty, jejichž cenu ovlivnilo zvýšení daně z dubna 2006. Nárůst je v průměru o šest korun za krabičku. Letos to ale není poslední zdražení cigaret. Další přijde pravděpodobně na přelomu března a dubna. To by cena měla vzrůst až o 10 Kč.


Staré zásoby pomalu došly a větina obchodníků už prodává za novou vyšší cenu. Zdražování cigaret letos nekončí. V březnu stoupne znovu spotřební daň. Bude se jednat o částku 7 až 10 Kč za krabičku.

Tentokráte se ovšem zdražení projeví rychleji. Zákon zakazuje vytvářet velké zásoby. Pokud se zvedne daň k 1. 3.2007, po 45 dnech by se měly prodávat tabákové výrobky s novou daní.

Zvýšení odradí od kouření děti

Kuřáky to většinou neodradí. Cena cigaret je jedním ze tří důvodů, proč lidé přestávají kouřit. Ty další jsou zdraví a společenské důvody. Zvýšení ceny cigaret odradí hlavně děti. Zatímco v roce 89 stály cigarety 8 Kčs dnes už je to 60 Kč za krabičku.

Česko má třetí nejdražší cigarety v EU   

Česká republika má třetí nejdražší cigarety s členských zemí EU. Před námi je jen Anglie a Norsko. To přináší i nemalé prostředky do státní kasy. Ministerstvo financí odhaduje, že zdražení cigaret by mělo v příštím roce přinést do státního rozpočtu 5,3 miliardy korun.

Průměrný Čech vykouří za den 16 ks cigaret. Za rok utratí tedy přes 17 000 Kč. Za to by si mohl koupit dovolenou nebo kvalitní horské kolo. Další zdražení čeká kuřáky na záčátku roku 2008. To cena poroste zhruba o 5 Kč.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz