Zpravodajství

Příliš ministrů, málo osobních strážců

Příliš ministrů, málo osobních strážců
Zdroj: TV Nova

V naší zemi existuje jeden policejní útvar, který s velkým napětím sleduje politickou situaci. Je to útvar pro ochranu ústavních činitelů. Ministři se totiž mění tak rychle, že by osobní strážci a počty aut, které má útvar k dispozici, nemuseli stačit. Podle šéfa ochranné služby zatím vše zvládají. Ministr vnitra Ivan Langer ale řekl, že čeká komplikace.

Je jich kolem padesáti, jsou vzdělaní, prošli náročnými psychologickými a fyzickými testy, umí jazyky, bojová umění, znají právní předpisy a nejsou menší než 178 centimetrů. S těmito lidmi tráví vysoce postavení politici 24 hodin denně.

Ochranku má bývalý i současný prezident, oba předsedové parlamentu, ministři spravedlnosti, vnitra a zahraničí. Z předešlé vlády má stále ochranku předseda ČSSD Jiří Paroubek a podle zatím posledních návrhů by se na postu ministra mohl vyměnit jen ministr zahraničí.

Se Špidlou chodili ochránci běhat

Podle politiků není snadné si na neustálý dohled zvyknout. Jednoduché to nemají ani strážci. Zatímco bodyguardi s expremiérem Špidlou prý rádi běhali, Miloš Zeman je často litoval. "V létě na kole anebo v zimě na běžkách bylo moje tempo tak zoufalé, že museli trpět," s humorem hodnotil Zeman. Mezi osobními strážci nepracuje žádná žena.

Osobní strážci by při výměně hlídaných osob měli přejít k takzvané epizodě, což znamená zmizet na chvíli veřejnosti z očí.

Podle ředitele ochranné služby si to ale jeho útvar nemůže dovolit kvůli nedostatku lidí. A tak se může stát, že například nástupce ministra zahraničí doslova zdědí osobní strážce po svém předchůdci. Jan Čtvrtečka, Kamil Houska

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz