Zpravodajství

Česká diplomacie bojuje za Čecha odsouzeného v Nizozemsku

Naši diplomaté žádají Nizozemsko o prověření případu českého občana Rudolfa Havlíka. Tento týden jsme vás jako první informovali o tom, že tento muž byl v Nizozemsku odsouzen za 122 dopravních přestupků. On sám tvrdí, že je nikdy nespáchal a je obětí justičního omylu. Česká republika teď prostřednictvím diplomatické nóty žádá tamní úřady, aby prověřily, zda se opravdu nejedná o omyl.


Čtyři dny ve vězení a kauce 13 tisíc eur je trest za to, že pět let páchal v Nizozemsku 122 dopravních přestupků. Rudolf Havlík z Plzně ale v Holandsku vůbec nebyl a neměl tehdy ještě ani řidičák. Rozsudek nikdy neviděl. Přesto ho na letišti při přestupu zadrželi.

Více se můžete dozvědět o případu zde.

Ministerstvo zahraničí chce po nizozemské straně vysvětlení - posílá diplomatickou nótu s žádostí: vyšetřete, zda nedošlo k justičnímu omylu.

Rudolf Havlík, který je teď pracovně v Číně, ministerstvu vzkázal: "Jsem rád, že se našel způsob, jak mi pomoci." Česká ambasáda mu totiž ve vězení nepomohla. "Neměl jsem tlumočníka, právníka ani rozsudek v češtině," stěžoval si.

Rudolf Havlík se chce se svými právníky bránit. Podle ministerstva zahraničí mohl však už při zadržení podat stížnost na postup nizozemských úřadů. Toho ale nevyužil.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz