Zpravodajství

Bouřlivé jednání ODS: Ultimátum Topolánkovi

Bouřlivé jednání ODS: Ultimátum Topolánkovi

Večer se sešla Výkonná rada ODS. A debatovalo se o nové vládě trojkoalice. Ta se v podobě, jakou Mirek Topolánek dojednal s lidovci a zelenými, nelíbí hlavně pražským a středočeským občanským demokratům. Jednání bylo proto hodně bouřlivé. Když Topolánek neuspěje, měl by odstoupit. To tvrdí většina organizací ODS.


Pokud Topolánkova nově sestavená vláda nezíská důvěru poslanecké sněmovny, hodlá šéf ODS dát svou předsednickou funkci k dispozici. Výkonná rada ODS sice koaliční dohodu s lidovci a zelenými schválila, ale dala najevo, že odpovědnost jde přímo na Topolánkovo triko.

Už se myslí na třetí pokus

Politici už nicméně v současné době zmiňují i třetí pokus o sestavení vlády. Pro takový případ má ČSSD připravený plán, který počítá s koalicí ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Předseda strany Jiří Paroubek ho ve čtvrtek představil prezidentovi Václavu Klausovi. Z Hradu odjel s dobrým pocitem, prezident považuje navržené řešení za pojistku proti ústavní krizi.

"Dávám funkci k dispozici..."

"V případě, že i kdybychom měli všech sto koaličních hlasů a nezískali jsme důvěru, tak dávám k dispozici svou funkci," uvedl Topolánek. Premiér začne vyjednávat o podpoře trojkoaličního projektu, který se může opírat o stovku hlasů, až po jmenování svých ministrů - a to jak o případné podpoře ČSSD jako celku, tak některých jednotlivců.

Topolánek v posledních dnech čelí tlaku mateřské strany - mnohým se nelíbí podoba vlády, kterou dojednal s lidovci a zelenými, nelibost vzbuzují i jeho útoky na některé stranické kolegy. V ODS převládá názor, že by Topolánek měl v případě neúspěchu své druhé vlády rezignovat na předsednickou funkci.

Regionální organizace ODS pro změnu šéfa v případě neúspěchu

Klaus zatím stále neřekl, kdy novou vládu jmenuje. Plán ČSSD zahrnuje i novou volbu předsedy sněmovny, a to ještě před hlasováním o důvěře kabinetu. Klaus to vnímá jako pojistku proti vzniku ústavní krize v případě, že nevyjde Topolánkův druhý pokus.

Pokud Topolánek neuspěje a znovu nezíská pro vládu důvěru, je většina regionálních organizací ODS pro změnu v čele strany.

Soc. dem. trojkoalici nepodpoří

ČSSD podle posledních informací nezměnila názor na trojkoaliční projekt. Nebude jednat o toleranci či podpoře kabinetu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, protože program trojkoalice i personální složení vlády je pro ČSSD nepřijatelné. (více zde)

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz