Zpravodajství

Hitparáda návodů k NEpoužití

Nejenom u nás, ale i v dalších vyspělých zemích se výrobci spotřebičů přímo předhánějí v sepisování návodů k použití, z nichž se sice nedozvíme, jak s produkty manipulovat, zato se předhánějí ve vymýšlení toho, k čemu bychom je rozhodně neměli používat. Ty nejkurióznější, které se objevily v Německu v uplynulém roce, zveřejnil nyní tamější kolínský deník.

Velké ovace veřejnosti získal producent žehliček, který myslí na zdraví spoluobčanů natolik, že na krabici s výrobkem nechal vytisknou výrazné varování: "Není k určena k žehlení oděvních součástí, které jste si zrovna oblékli!" Stejné důvody vedly asi dodavatele pepřových sprejů určených k sebeobraně, aby uživatelům důrazně poradil: "Pozor, vyvolává podráždění očí!" a jistou farmaceutickou firmu, aby na krabičky tabletek pro spaní umístila text upozorňující, že pastilky "po požití vyvolávají pocit únavy".

U dalších tvůrců návodů zřejmě panuje přesvědčení, že lidé stejně nevědí, k čemu si určitý výrobek koupili. Jak jinak si totiž máme vysvětlit upozornění na toneru s barvou pro laserovou tiskárnu, jež hlásá: "K jídlu naprosto nevhodné." Na sadě rybářských háčku se zase skví důrazné: "Nepolykejte!" Katastrofickými vidinami posedlý výrobce elektrických vrtaček pro domácí kutily jejich uživatele zase pro jistotu varuje, aby je nepoužívali k ošetřování zubů. Firma specializující se na výrobu discmanů upozorňuje, že je nelze používat jako náboje do katapultů vystřelujících tzv. asfaltové holuby. Dodavatel nádržek ke splachovačům na WC odběratelům striktně přikazuje: "Nepoužívejte je jako rezervoár pitné vody."

Palmu vítězství redakce deníku přiřkla autorovi návodu u čistícího prostředku na elektrické a plynové trouby, který zákazníkům jednoznačně přikazuje: "Pokud nejste schopni přečíst naše instrukce, nebo jim nerozumíte, produkt v žádném případě nepoužívejte!"

 

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz