Zpravodajství

Závadné dalekohledy vyvolávají alergii

Česká obchodní inspekce varuje před dětským dalekohledem BIN OCULARS, který je zdraví nebezpečný, protože u citlivých dětí vyvolává alergické reakce. Jde o výrobek z Číny, který do značkových prodejen hraček dodávala společnost Alltoys. V tuto chvíli je mezi spotřebiteli kolem tisíce kusů těchto nebezpečných dalekohledů.


Nechce se tomu ani věřit, ale stačí si dalekohled přiložit k očím a můžete mít velké problémy. Jako pětiletá Michala, jejíž matka si u České obchodní inspekce na dalekohled stěžovala. Po pěti minutách používání totiž dívce zarudla a otekla kůže kolem očí. Inspekce proto nechala hračku prověřit u Státního zdravotního ústavu a výsledek?

ČOI vyhodnotila výrobek jako nebezpečný, protože obsahuje vysoké množství ftalátů. Překračuje limitní hodnotu 24krát. Ftaláty jsou změkčovadla, které se užívají na změkčování plastů z PVC. Jsou klasifikovány jako toxické pro reprodukci.

Prestižní značka CE

Inspekce nechápe, jak distributor dalekohledu, společnost Alltoys, mohl umístit na výrobek značku CE. Ta totiž spotřebitele informuje o tom, že neobsahuje nebezpečné chemikálie, tedy i ftaláty
Společnost Alltoys dalekohledy BIN Oculars už stáhla z trhu a ti, kteří je mají doma, je prý mají vrátit.Distributor ale odmítá, že by jakkoli pochybil.

Pokuta se podle inspekce bude pohybovat v řádech 100 000 korun, i když je možno uložit až 50 miliónů. Navíc inspektoři už před nebezpečným dalekohledem varovali celou Evropu.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz