Zpravodajství

Závadné dalekohledy vyvolávají alergii

Česká obchodní inspekce varuje před dětským dalekohledem BIN OCULARS, který je zdraví nebezpečný, protože u citlivých dětí vyvolává alergické reakce. Jde o výrobek z Číny, který do značkových prodejen hraček dodávala společnost Alltoys. V tuto chvíli je mezi spotřebiteli kolem tisíce kusů těchto nebezpečných dalekohledů.


Nechce se tomu ani věřit, ale stačí si dalekohled přiložit k očím a můžete mít velké problémy. Jako pětiletá Michala, jejíž matka si u České obchodní inspekce na dalekohled stěžovala. Po pěti minutách používání totiž dívce zarudla a otekla kůže kolem očí. Inspekce proto nechala hračku prověřit u Státního zdravotního ústavu a výsledek?

ČOI vyhodnotila výrobek jako nebezpečný, protože obsahuje vysoké množství ftalátů. Překračuje limitní hodnotu 24krát. Ftaláty jsou změkčovadla, které se užívají na změkčování plastů z PVC. Jsou klasifikovány jako toxické pro reprodukci.

Prestižní značka CE

Inspekce nechápe, jak distributor dalekohledu, společnost Alltoys, mohl umístit na výrobek značku CE. Ta totiž spotřebitele informuje o tom, že neobsahuje nebezpečné chemikálie, tedy i ftaláty
Společnost Alltoys dalekohledy BIN Oculars už stáhla z trhu a ti, kteří je mají doma, je prý mají vrátit.Distributor ale odmítá, že by jakkoli pochybil.

Pokuta se podle inspekce bude pohybovat v řádech 100 000 korun, i když je možno uložit až 50 miliónů. Navíc inspektoři už před nebezpečným dalekohledem varovali celou Evropu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz