Zpravodajství

Alarmující stav psychiatrických léčeben v Česku

Alarmující stav psychiatrických léčeben v Česku
Zdroj: TV Nova

Budovy psychiatrických oddělení v Česku jsou naší národní ostudou. Tvrdí to alespoň někteří ředitelé léčeben. Většina budov je v zoufalém stavu. Nejenže někde úplně chybí výtahy a personál musí pacienty nosit po schodech, ale problémem jsou i přeplněné pokoje, kde je prý absolutně porušeno právo na soukromí léčených.

Psychiatrická léčebna Bohnice. Z jednatřiceti pavilonů jich 26 nemá výtahy ani bezbariérové vstupy. Aby se nechodící pacienti dostali ven na čerstvý vzduch, musí je zdravotníci snášet v náručí po schodech. "V podstatě je to pro nás taková námaha, že některý maj problémy s páteří," říkají.

Lékaři z psychiatrických léčeben se začínají bouřit

Shodují se, že musí pacienty léčit v budovách, které jsou naprosto nevyhovující. Vedle neutišeného stavu pokojů a vybavení je také zoufalý nedostatek soukromí v pokojích. Osmdesát procent pokojů nevyhovuje svojí rozlohou.

Podobně jsou na tom i v léčebně v Kosmonosích u Mladé Boleslavi

Právě tady mají v pokojích až 14 pacientů. Část areálu už je tak, že už je pomalu nebezpečné chodit v blízkosti budov. Přestože jsou ale všechny tyto problémy závažné, jejich řešení je v nedohlednu.  Například Bohnice by chtěly na rekonstrukci pavilónu 2 miliardy korun, Kosmonosy pak 300 milionů.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz