Zpravodajství

Čeští hasiči volají po cigaretách se sníženou schopností způsobit požár

Čeští hasiči volají po cigaretách se sníženou schopností způsobit požár
Zdroj: TV Nova

Nejčastější příčinou tragických požárů, kdy zemře člověk, je cigareta. Ať už volně položená, nebo jen špatně uhašená. Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru proto usiluje o to, aby se u nás dostaly do prodeje cigarety, u kterých je riziko, že způsobí požár, menší. Takové jsou známé třeba v Kanadě.

Hasiči říkají, že cigarety jsou obrovský problém. Celosvětově patří mezi vůbec nejčastější příčinu vzniku požáru a zejména těch požárů s tragickými následky. Třeba vloni v České republice od cigarety vzplálo 681 požárů, při nichž zemřelo 19 lidí a 73 jich bylo zraněno. Škody téměř 32 milionů korun. Nutno ale přiznat, že ve valné většině případů stojí za tragédií alkohol. Podnapilý si lehne do postele a tam si zapálí. To je téměř jistá cesta do rakve.

Normálně hořící cigareta má teplotu až 400 stupňů Celsia a při popotahování může dosahovat až 700 stupňů. Zapálená cigareta je totéž jako otevřený oheň. Což si málokdo uvědomuje. Hasiči teď přišli s řešením, jak podstatně snížit počet požárů způsobených nedopalky. Bojují za to, aby byly v prodeji pouze RIP cigarety.

RIP cigareta je cigareta, která výrazně snižuje riziko že od ní dojde ke vzniku požáru. Vypadá úplně stejně jako každá jiná cigareta, je ale konstruována tak, že vnější obal cigarety se spaluje pouze při intenzivním kouření. Pokud cigareta hoří samovolně, spaluje se pouze tabák a obal zůstává neporušen.

Diskuse v tuto chvíli probíhají především v Bruselu v Evropských orgánech. Pokud by se u nás podařilo prosadit prodej výhradně RIP cigaret, podle hasičů by riziko požárů způsobené nedopalky pokleslo o téměř 60 procent.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz