Zpravodajství

ČSSD považuje funkci vicepremiera za zbytečnou

Sociální demokraté kritizují složení Topolánkovy trojkoaliční vlády. Funkce vicepremiéra pro evropské záležitosti, na kterou míří Alexandr Vondra, je zbytečná. Tvrdí to stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.


Podle něj funkce přinese jen zmatek a oslabí pozici ministra zahraničí. Kandidát na ministerský post Karel Schwarzenberg se toho ale neobává. Právě Karel Schwarzenberg a Alexandr Vondra, v nové vládě by měli mít dvě křesla, jeden na Ministerstvu zahraničí, druhý bude řešit evropské záležitosti ve Strakově akademii.

Sociální demokraté ale tvrdí, že je to naprosto zbytečné a trojkoaliční vláda by měla jedno křeslo ušetřit. Podle ČSSD dva muži v zahraniční politice způsobí jen problémy. Významná pozice ministra zahraničí tak může být v zásadních rozhodovacích procesech jen mužem do počtu. Karel Schwarzenberg ale post specialisty na Evropu vítá.

Sociální demokraté mají jasno, ODS vytvořila funkci pro Vondru účelově. Šlo prý o to, aby zahraniční politika nezůstala mimo dosah. Premiér Topolánek ale zastává názor, že pan Vondra do vlády patří. Podle ČSSD je celý Topolánkův kabinet chaotický. Za příklad dávají Cyrila Svobodu, který byl navrhován už do tří resortů. 

Spekuluje se o tom, že ji příští středu prezident jmenuje vládu. Hned poté se chce Topolánek sejít s předsedou ČSSD Paroubkem a vyjednat jí podporu. Pokud se nepodaří vyjednat toleranci institucionální, bude jednat s jednotlivými poslanci. Jiří Paroubek už ale Topolánkovi vzkázal, že není o čem jednat, s tím že trojkoaliční vládě dává 5 procent šanci na úspěch.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz