Zpravodajství

Prezident: novou vládu jmenuji už zítra

Prezident: novou vládu jmenuji už zítra

Nový kabinet ODS, lidovců a zelených jmenuje prezident zítra. Seznam ministrů druhé Topolánkovy vlády dostal Václav Klaus už před Novým rokem. Důvodem odkladů prý byly chybějící životopisy a lustrační osvědčení budoucích ministrů.

Zdroj: TV Nova

Mluvčí prezidenta dnes dopoledne potvrdil, že už dorazily všechny potřebné dokumenty a prezident se rozhodl, že v úterý 9. ledna 2006 v 11 hodin dopoledna jmenuje novou vládu. To však neznamená, že by se smířil s její podobou či chatrnou podporou. Naopak.

Časopisu Týden řekl, že ODS přijala vládu za jakoukoli cenu, za cenu přeběhlíků, za cenu kývání na zelenou ideologii, za cenu pana Schwarzenberga a za cenu rozkolu v ODS. Přičemž spojenectví se stranou zelených považuje za nešťastné, protože zelení stojí na zcela opačném pólu ideologické bariéry. Šéf Strany Zelených říká, že pan prezident to považuje za absolutně neštastné, ale on za velmi pozitivní.

Podle některých politologů dává prezident trvale najevo, že není spokojen s tímto řešením. A raději by viděl jiné řešení vlády v souvislosti s ČSSD. Jenže to nechce současný premiér Mirek Topolánek, který vzkazuje, že je pro ODS nepřijatelné spojovat se se stranou, která se nevypořádala s korupčními skandály.

Přímo z hradu pojedou noví ministři na první zasedání vlády. Zelení zasednou ve strakově akademii vůbec poprvé. Jen Martin Bursík už má zkušenost z Tošovského vlády, po bezmála deseti letech se vrátí na ministerstvo životního prostředí.

Právě zítra začne odtikávat třicet dní, které má vláda na to, aby požádala o důvěru sněmovny. Pokud tato vláda nezíská důvěru, což je velmi pravděpodobné, tak nás čeká volba nového předsedy  sněmovny. Podle některých by to pro Topolánka znamenalo politický konec.  K uklidnění situace na politické scéně to podle všeho rozhodně neprospěje.

Složení nové české vlády:

Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS)
Vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS)
Vicepremiér Alexandr Vondra (ODS)
Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL)
Vicepremiér a ministr pro životní prostředí Martin Bursík (SZ)
Ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS)
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS)
Ministr vnitra a informatiky Ivan Langer (ODS)
Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL)
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS)
Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS)
Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL)
Ministryně školství Dana Kuchtová (SZ)
Ministryně kultury Helena Třeštíková
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ)
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS)
Ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková (SZ)
Ministr bez portfeje Cyril Svoboda (KDU-ČSL)

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz