Zpravodajství

MS v sudoku 2007 bude v Praze!

MS v sudoku 2007 bude v Praze!
Zdroj: TV Nova

Kdo by neznal sudoku. Devět krát devět poliček, některá už obsazená čísly od jedničky do devítky. Sedět musí řada, sloupec i čtverec. V současné době je sudoku jednou z nejpopulárnějších her světa. Letos se bude již podruhé konat Mistrovství světa v sudoku. A uskuteční se v Praze!

Na přelomu března a dubna (28. března - 1. dubna 2007) se do České republiky sjedou nejlepší luštitelé z více než třiceti zemí světa, kteří uspěli v dílčích kvalifikačních kolech. Této prestižní akci, která se uskuteční pod záštitou prezidenta Václava Klause, bude předcházet Mistrovství České republiky, které proběhne 27. ledna v Brně.
Dle předsedy Světové hádankářské federace a zároveň ředitele Mistrovství světa v luštění sudoku, Vítězslava Koudelky, se ve světě vyznavačů hádanek, hlavolamů a dalších her mezinárodní klání špiček jednotlivých států rovná pořádání olympijských her.

Připomeňme, že historicky první ročník Mistrovství světa v luštění sudoku se uskutečnil loni v italské Lucce za účasti 85 reprezentantů z 22 zemí. Triumfovala v něm jedenatřicetiletá Češka, ekonomka Jana Tylová.

Sudoku ve své stávající podobě vzniklo v roce 1979, kdy daný princip použil Američan Howard Garns ve hře Number Place (volně se dá přeložit jako „očíslování"). Ta vyšla v hádankářském časopise Dell Magazines. Název sudoku (súdži wa dokušin ni kagiru) pochází z Japonska.
Kořeny sudoku však sahají mnohem hlouběji - až k logickým hrám starým přes 1000 let. Formu sudoku - latinský čtverec - pak vynalezl v 18. století švýcarský matematik, fyzik a astronom Leonhard Euler.

Smart communication

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz