Zpravodajství

Budovy v havarijním stavu, obecné ohrožení ve městech

Budovy v havarijním stavu, obecné ohrožení ve městech
Zdroj: TV Nova

Případ zřícené továrny ve Vejprtech, kde v sutinách zemřel dvacetiletý muž, zřejmě nebude jediný. Po odvysílání reportáže se nám ozvalo už několik lidí z celé republiky s tím, že podobně nebezpečné stavby jsou i v jejich okolí. Většinou jde o polorozpadlé domy, jejichž majitelé nemají peníze na opravy. Misterstvo pro místní rozvoj krajům slíbilo, že na zabezpečení ruin pošle mimořádnou dotaci.

Bývalá továrna ve Starém Šachově. Sektorové centrum v Ústí nad Labem, nedostavěný hotel v Teplicích. Žijí tady bezdomovci, pro sběrače šrotu - zlatý důl. Je přitom jen otázka času, kdy se zopakuje podobná tragédie jako ve Vejprtech. Až po ní se lidé začali uvědomovat, jaké nebezpečí se v ruinách skrývá.

 

Časovanou bombou je podle místních i tato restaurace v Bezdězu. Obě její podlaží už se propadla, dům je navíc silně podmáčený. Okolo zchátralé restaurace přitom ročně projde až šedesát tisíc lidí, kteří míří na známý hrad Bezděz.

 

V Děčíně zase mají problém s bývalou výletní restaurací. Pozemky okolo ní vlastní kontroverzní ponikatel Jan David Horsky a bez jeho souhlasu nemůže oprava začít. Město děčín je v tuto chvíli naprosto bezmocné, protože prakticky nemá přístup k budově. Tam, kde hrozí bezprostřední nebezpečí, může stavební úřad nařídit majitelům takových objektů jejich opravu.

 

V případě že tak neučiní, potom obec zaplatí tyto práce sama a může vymáhat proti tomu majiteli. Jenže na to doposud většina obcí neměla peníze. Ministerstvo pro místní rozvoj ale považuje situaci za alarmující. Každý kraj tak dostane na tyto účely dva miliony korun ze státního rozpočtu.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz