Zpravodajství

Národní muzeum a jeho další novinky

Národní muzeum a jeho další novinky

Nejvýraznějším počinem Národního muzea v Praze z poslední doby je výstava nazvaná Lovci mamutů. U návštěvníků této kulturní instituce vyvolala velký zájem. Národní muzeum ke svým současným prostorám rovněž nedávno připojilo i budovu Federálního shromáždění. Činnost muzea se nejen tímto rozšiřuje. Do dnešní Snídaně nám o tom přišel něco říci jeho generální ředitel PhDr. Michal Lukeš.

Zdroj: TV Nova

Michal Lukeš nejdříve vysvětlil, které budovy k Národnímu muzeu patří. Není to totiž jen ta z horní části Václavského náměstí. Ke komplexu Národního muzea v Praze patří i další složky. Například Náprstkovo muzeum nebo České muzeum hudby. Národní muzeum má rovněž také velkou knihovnu. Ta je považována za druhou největší v naší republice. Hned po Národní knihovně v Klementinu.

Národní muzeum rovněž disponuje mnohými expozicemi roztroušenými po celé České republice. Například v Prachaticích nyní otevřelo Muzeum české loutky a cirkusu. Nedávno se rovněž ujalo i pražského památníku na Vítkově. Tam hodlá do budoucna zřídit expozici českých moderních dějin české a slovenské státnosti. Památník bude nyní rekonstruován.

K Národnímu muzeu patří i menší expozice jako jsou například příbytky významných osobností z naší historie. Mezi nimi je zachovalý originál bytu Františka Palackého v Palacké ulici v Praze. Dále i Ježkův Modrý pokoj. Tedy byt, kde slavný skladatel žil a tvořil. Ten se nachází v Kaprově ulici.

Velký úspěch v současné době sklízí výstava nazvaná Lovci mamutů. Ta v budově Národního muzea na Václavském náměstí potrvá do poloviny tohoto roku. Do budoucna muzeum připravuje výstavu v duchu atypické vycházky po dějinách lidstva. Návštěvníci se také mohou těšit na výstavu o Albrechtu z Valdštejna a jeho době. V souvislosti s letošním Mozartovým rokem bude také v Národním muzeu vystaven originál klavíru, na který slavný skladatel hrával. Letošní leden také nabízí významné výročí Charty 77. I o tomto tématu pro nás Národní muzeum připraví zajímavou výstavu. Akce bude zahájena 23. ledna.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německem otřásá skandál. EU volá po sankcích proti bývalému kancléři

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se zřejmě brzy objeví na sankčním seznamu Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Požadavek se ozývá z Evropského parlamentu. Důvodem jsou silné vazby, které Schröder má na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Zřejmě i z tohoto důvodu přišel o některé finanční výhody, které doposud měl. Spolkový sněm mu vzal všechny výhody s výjimkou renty a osobní ochranky.

Píše se na Deník.cz