Zpravodajství

Národní muzeum a jeho další novinky

Národní muzeum a jeho další novinky

Nejvýraznějším počinem Národního muzea v Praze z poslední doby je výstava nazvaná Lovci mamutů. U návštěvníků této kulturní instituce vyvolala velký zájem. Národní muzeum ke svým současným prostorám rovněž nedávno připojilo i budovu Federálního shromáždění. Činnost muzea se nejen tímto rozšiřuje. Do dnešní Snídaně nám o tom přišel něco říci jeho generální ředitel PhDr. Michal Lukeš.

Zdroj: TV Nova

Michal Lukeš nejdříve vysvětlil, které budovy k Národnímu muzeu patří. Není to totiž jen ta z horní části Václavského náměstí. Ke komplexu Národního muzea v Praze patří i další složky. Například Náprstkovo muzeum nebo České muzeum hudby. Národní muzeum má rovněž také velkou knihovnu. Ta je považována za druhou největší v naší republice. Hned po Národní knihovně v Klementinu.

Národní muzeum rovněž disponuje mnohými expozicemi roztroušenými po celé České republice. Například v Prachaticích nyní otevřelo Muzeum české loutky a cirkusu. Nedávno se rovněž ujalo i pražského památníku na Vítkově. Tam hodlá do budoucna zřídit expozici českých moderních dějin české a slovenské státnosti. Památník bude nyní rekonstruován.

K Národnímu muzeu patří i menší expozice jako jsou například příbytky významných osobností z naší historie. Mezi nimi je zachovalý originál bytu Františka Palackého v Palacké ulici v Praze. Dále i Ježkův Modrý pokoj. Tedy byt, kde slavný skladatel žil a tvořil. Ten se nachází v Kaprově ulici.

Velký úspěch v současné době sklízí výstava nazvaná Lovci mamutů. Ta v budově Národního muzea na Václavském náměstí potrvá do poloviny tohoto roku. Do budoucna muzeum připravuje výstavu v duchu atypické vycházky po dějinách lidstva. Návštěvníci se také mohou těšit na výstavu o Albrechtu z Valdštejna a jeho době. V souvislosti s letošním Mozartovým rokem bude také v Národním muzeu vystaven originál klavíru, na který slavný skladatel hrával. Letošní leden také nabízí významné výročí Charty 77. I o tomto tématu pro nás Národní muzeum připraví zajímavou výstavu. Akce bude zahájena 23. ledna.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz