Zpravodajství

Domácí práce brzdí nebezpečí rakoviny prsu

Dlouho se už ví, že fyzická námaha je nejlepší prevencí proti vzniku rakoviny prsu. Z tohoto poznatku těží četná fitness centra, jež do svého lůna vábí především ženy mladších ročníků. Nyní však vědci zjistili, že daleko účinnější než sport všeho druhu jsou domácí práce, které dokáží snížit riziko onemocnění až o 30 procent.

Mezinárodní výzkumný tým při zpracování studie porovnával během více než šesti let údaje o 220 000 příslušnic něžnějšího pohlaví ve věku od 20 do 80 let z devíti evropských zemí, z nichž v inkriminovaném období 3500 postihla zákeřná choroba. Přitom bedlivě rozlišoval mezi tělesnou zátěží vyvolanou sportovní aktivitou, domácími pracemi nebo fyzickým nasazením v zaměstnání.

Ze závěrů, k nimž badatelé došli, vyplývá, že zástupkyně slabší poloviny lidstva, které ještě nedospěly do klimaktéria, výrazně profitují z úklidu, vaření, praní a žehlení. Pokud se těmito činnostmi zabývají alespoň 16 až 17 hodin týdně, klesá u nich hrozba rakoviny prsu téměř o třetinu. U sportu či námahy v práci se nepodařilo prokázat obdobnou souvislost.

Ani starší dámy po přechodu by však neměly rezignovat na domácí práce. Přestože je chrání o něco méně, ani udávaných dvacet procent není rozhodně k zahození.

 

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz