Zpravodajství

Pomůcky proti sebepoškozování zakázány, ústav řeší další postup

Pomůcky proti sebepoškozování zakázány, ústav řeší další postup
Zdroj: TV Nova

Rukavice bez prstů nebo vesty bez rukávů. To jsou pomůcky, které bránily klientům v ústavech sociální péče, aby se sami zraňovali. Nový zákon ale zakazuje jejich používání. V největším ústavu pro lidi s mentálním postižením ve Slatiňanech přitom mají více než tři desítky klientů, kteří trpí sebepoškozováním. Ošetřovatelé teď mají problém, jak je ochránit. Potřebovali by k tomu totiž daleko víc personálu, ale na ten ústavy nemají peníze.

Modřina kolem oka. Dívka si ji způsobila tím, že se sama bouchala do hlavy. Kůže na hlavě rozdrápaná do krve, i tohle si způsobuje klient sám. Ve Slatiňanech mají lidí, kteří se sami zraňují, hned třiatřicet.

Při podobných záchvatech jim v tom personál mohl bránit třeba tím, že jim na chvíli nasadil jakousi vestu bez rukávů nebo rukavice bez prstů. Pokud to předepsal psychiatr, tak se použili takovéhle rukavičky, které se upevnili nad zápěstím a klient si nemohl ublížit

Jenže to s novým zákonem padlo. Nová právní úprava je plně v souladu s doporučením výboru proti mučení. Možnosti, které se teď můžou použít je medikace, o které rozhodne lékař nebo osobní asistent. Ale pro tolik klientů, kteří se sebepoškozují by jich podle ředitele ústavu bylo potřeba, aby na ně mohli téměř nepřetržitě dohlížet.

To je ale údajně možné jen teoreticky, nikoliv finančně. Dodržování zákona ale teď začne ve všech ústavech kontrolovat inspekce. V případě, že shledá pochybení, uloží zřizovateli provést okamžitou nápravu. Pokud se tak nestane, hrozí, že takový ústav nebo alespoň jeho část prostě skončí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz