Zpravodajství

Vzácný výtisk bible čekal stovky let na znovuobjevení

Vzácný výtisk bible čekal stovky let na znovuobjevení
Zdroj: TV Nova

Vzácnou bibli z dob císaře Rudolfa II. našel ve své stodole Vojtěch Vrtecký z Doudleb. Kniha, která byla vytištěna v roce 1570, patří mezi tzv. Melantrichovy bible a podle odborníků je tiskařsky i výtvarně jednou z nejlepších. Nalezený exemplář je ale ve špatném stavu. Třetina knihy nedrží pohromadě a má potrhané listy.

Bibli před 437 lety vydal Jiří Melantrich z Aventina. Má přes šest set stránek a patří mezi nejvydařenější, které kdy byly vydány. Nová je v tom, že při ní byly použity nové originální ilustrace. Historická hodnota je veliká, jde o jeden z nejkrásnějších českých tisků

 

Unikát byl nalezen ve stodole, kde ležel stovky let. Pan Vrtecký, majitel objektu ji našel při vyklízení stodoly, když chtěl přistavit k původní části domu. Ve stodola prý byla spousta věcí. Mezi nimi i krabice skrývající tiskařský klenot. Vzácnou knihu nálezce odnesl starostovi obce Doudleb. Ten výtisk předal odborníkům, kteří se o ni teď starají.

 

Je poškozená od hlodavců a špinavá. Archiváři proto teď musí bibli vykoupat a odkyselit ve vodních náplních. Tiskařská čerň totiž ruční papír poškodila. Opraví i původní vazbu, která byla z bukových prkýnek potažených kůží. Odborníci chtějí knihu rozebrat na jednotlivé listy a poté znovu pospojovat. Chybějící části bude třeba dolít papírovinou.

 

Oprava vzácné bible bude trvat minimálně rok. Jak se svazek do stodoly dostal, zůstává záhadou. Faktem ale je, že Melatrichovo vydání patřilo v minulosti na českém venkově k těm nejoblíbenějším.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz