Zpravodajství

Na Děčínsku se zřítil bývalý sklad, několik mrtvých

Na Děčínsku se zřítil bývalý sklad, několik mrtvých

Jak jsme vás již informovali, v České Kamenici na Děčínsku se včera odpoledne zřítila střecha a stropy bývalých skladů zemědělského zásobování. Přinášíme vám nové informace k tomuto případu. Sutiny zasypaly tři muže, dva z nich zahynuli. Třetího se záchranářům podařilo vyprostit. Z opuštěného objektu vybíralo několik místních občanů trámy a traverzy. Když se budova zhroutila, několik jich uteklo. Pod sutinami zůstali tři muži. Další zavolal pomoc.

Zdroj: TV Nova

Patnáctiletého mladíka hasiči vyprostili a sanitka ho odvezla do nemocnice, záchranáři s ním předtím celou dobu komunikovali. Zbylí dva muži ve věku 33 a 42 let se neozývali. Jejich těla objevil večer až kynolog se psem.

Budova, která před mnoha lety sloužila jako sklady zemědělského zásobovacího podniku, má uprostřed propadlou střechu. Uvnitř se zřítily stropy dvou podlaží. Suť se bude muset odebírat ručně. Techniku nelze podle Malce použít, protože by se zřítily zbývající obvodové zdi. Nyní je společně se zbytky střechy podepírají tři jeřáby. Záchranáři se nyní domlouvají s vedením obce o okamžitém odstranění zbytků stavby, aby nehrozilo další nebezpečí.

Tragédii se podle starosty České Kamenice zabránit nedalo, objekt byl oplocen a označen cedulemi s nápisy zákaz vstupu. Někteří lidé tam přesto chodili. Neštěstí přilákalo ke staré budově v místní části Dolní Kamenice mnoho místních lidí. Jedna z přihlížejících žen řekla, že v úterý z budovy vykázali strážníci skupinu lidí. Byl mezi nimi prý i chlapec, který tam dnes uvízl, uvedla žena.

Podnikatel František Novosad, který vlastní nedaleký areál bývalé textilní továrny Benar, řekl, že s krádežemi v objektu se potýká několik let. "V posledních týdnech k nim ale nedocházelo, protože jsme okna a přístupové otvory továrny doslova zavařili plechy," poznamenal.

Zloději ale předtím z areálu odvezli vše, co bylo možné odmontovat a zpeněžit včetně bukových parket, které byly na podlahách provozu a dalšího zařízení. "Způsobili škody za statisíce, zajistit objekt proti krádežím však není v lidských silách," postěžoval si majitel, který se pro zchátralý areál už několik let marně snaží najít investora.
Podobný případ se stal minulý týden ve Vejprtech na Chomutovsku, kde se zřítila část bývalé továrny. Pod troskami zemřel dvacetiletý muž.

Podle Jany Kozlíkové z ministerstva pro místní rozvoj by měly kraje získat ze státního rozpočtu celkem 28 milionů korun na zajištění staveb v havarijním stavu. V průměru dva miliony korun by měl každý region dostat jako součást příspěvku na výkon státní správy, a to v souvislosti s novým stavebním zákonem. Úřady by peníze použily na zajištění bezpečnosti objektů v těch přídech, pokud vlastník objektu na to nemá peníze. Následně by částku po majiteli budovy vymáhaly.

Neštěstí, při kterých se zřítí část budov či staveb, se často neobejdou bez zranění nebo ztrát na životech. Dosud největší stavební katastrofa na území České republiky se udála 9. října 1928 v Praze. Na rohu ulic Biskupská a Na Poříčí se tehdy zřítila sedmipatrová budova, kterou pro firmu Jakesh stavěli architekti Pražák a Moravec. V troskách domu zahynulo 46 lidí a 23 jich bylo těžce zraněno.

Výběr případů zřícení částí domů či staveb od roku 2005, při nichž byli zraněni či usmrceni lidé:
25. května 2005 - Stavební dělník zahynul pod troskami zříceného stropu v domě na Žerotínově náměstí v Třebíči.
29. července 2005 - U křižovatky Balabenka v Praze 8 se zřítila rohová část pětipodlažního domu. Dva lidé byli zraněni. K pádu části budovy mohly podle statika přispět stavební práce.
14. září 2005 - V Hlinsku na Chrudimsku se zřítila část hrubé stavby domova důchodců. Záchranáři ošetřili tři zavalené dělníky, jednoho převezl vrtulník do nemocnice.
10. října 2005 - Na stavbě v Praze 7 zemřel jednapadesátiletý dělník, na kterého spadlo bednění.
9. února 2006 - V Kameničné na Ústeckoorlicku zahynula starší žena po pádu střechy, jež nevydržela nápor sněhu. Hasiči ženu nalezli uvězněnou v přístavku pro dřevo již bez známek života.
18. února 2006 - Těžký tající sníh v Semilech-Kopanině strhl střechu
stodoly, pod níž zahynula asi sedmdesátiletá žena.
15. září 2006 - Dělníka zavalila na stavbě obchodu v Praze Zbraslavi zeď. Čtyřiapadesátiletý muž zraněním na místě podlehl.
2. ledna 2007 - Ve Vejprtech na Chomutovsku se zřítila část zdevastované bývalé továrny. V troskách zahynul dvacetiletý muž.
10. ledna 2007 - V České Kamenici na Děčínsku se zřítily stropy bývalých skladů zemědělského zásobování.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz