Zpravodajství

Dívky se meningokokem nakazily asi od otce

Dívky se meningokokem nakazily asi od otce

Tříletá dívka z Litoměřic se pravděpodobně nakazila od stejného přenašeče jako dvouměsíční batole. Přenašečem byl nevědomky asi jejich otec. Dívka je již stabilizovaná a momentálně leží v ústecké nemocnici. Za 14 dnů by mohla odejít do domácího léčení. Situaci sleduje reportérka Marcela Klíchová.

Zdroj: TV Nova

Tříletá dívka se naštěstí dostala rukou lékařů včas a antibiotika zabrala. V nemocnici v Ústí nad Labem je to v krátké době již druhý letošní případ nákazy meningokokem. Lékaři virus v tomto případě odhalili díky častým prohlídkám dívky u praktického lékaře. Nejprve měli podezření na chřipku. Z litoměřické nemocnice byla dívenka převezena do ústecké, kde jí byla provedena punkce. Virus lékaři zjistili včas.

Meningokok již usmrtil batole 

Jak jsme vás již informovali, nebezpečný vir si jako oběť vybral teprve dvouměsíční holčičku. To, že jde skutečně o zákeřnou nemoc, dokládá i fakt, že od prvních příznaků k úmrtí uběhlo jen pár hodin.

Kojence přivezli na jednotku intenzivní péče ústecké nemocnice ve vážném stavu. Dítě mělo vysokou horečku, lékaři ho napojili na přístroje a dali mu silná antibiotika. Batole však nakazila nejhorší varianta meningitidy, a to typ B, proti němuž není očkování k dispozici.

Nejvíce ohroženi jsou kojenci a mladí lidé ve věku 15-20 let 

Bakterii meningokoka má v organismu každý desátý člověk. Vědci ale zatím nepřišli na to, proč u některých lidí nemoc propukne, zatímco jiní se nikdy nedozvědí o tom, že jsou jejími nositeli. Nejohroženější skupinou jsou kojenci a mladí lidé ve věku 15 až 20 let.

Nemoc se obtížně odhaluje

Časná stadia choroby, která se podobají nachlazení, se dají jen obtížně
odhalit. Mezi nejčastější příznaky útočného onemocnění se řadí celková
nevolnost, vysoká teplota, zvracení, bolest svalů a kloubů. Následovat je může rychlý nástup ospalosti, ztuhlosti krku či vyrážka. V nejhorším možném scénáři nemoc končí smrtí, vyústit může také v poruchy zraku a sluchu, poškození mozku či amputaci končetin.

Co je Meningokok?

Meningokok se může vyskytovat v horních cestách dýchacích, aniž působí jakékoli potíže. O těchto osobách hovoříme jako o zdravých nosičích meningokoka. Nosičství meningokoka může působit i příznivě vyvoláním tvorby ochranných protilátek, vzniká tedy přirozená imunita.

Jaké onemocnění způsobuje?

Virus způsobuje od "banálních" onemocnění dýchacích cest až po závažná a život ohrožující onemocnění, která ale vznikají jen ve vzácných případech. Závažné meningokokové onemocnění probíhá jako zánět mozkových blan (meningitida), sepse (laicky otrava krve) nebo šok.

Jak se šíří?

Meningokok se šíří vzdušnou cestou, nejčastěji při úzkém kontaktu osob, líbáním, kašlem a kýcháním. Inkubační doba je 1 až 6 dnů (nejčastěji 3 až 4 dny).

Příznaky?

Bolest hlavy, horečka, zvracení, bolest či tuhnutí šíje, bolest kloubů, ospalost až poruchy vědomí, světloplachost, červenofialové skvrnky na kůži, bolest břicha.

Jak jej zjistíme?

Podezření lékaře na závažné meningokokové onemocnění je nutno potvrdit laboratorním vyšetřením, které se provádí z krve a mozkomíšního moku.

Očkování?

Očkovací látka je dostupná, ale není povinná.Dle metodického pokynu je v České republice prováděno cílené očkování ohrožené části populace, které zabezpečují epidemiologická oddělení hygienických stanic.

Nedoporučuje se očkování osob, které byly ve styku s pacientem, po dobu jednoho týdne od posledního kontaktu s nemocným. Po uplynutí jednoho týdne již mohou být tyto osoby očkovány.

 

 

 

 

 

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz