Zpravodajství

Mýtné platí také sypače a vozy údržby, ministerstvo narychlo řeší jak dál

Mýtné platí také sypače a vozy údržby, ministerstvo narychlo řeší jak dál
Zdroj: TV Nova

Sypače a vozy údržby soukromých firem nemají žádnou výjimku a musí na zpoplatněných silnicích platit mýtné. Vozy je buď využívají na to, aby se dostaly na silnice nižších tříd a nebo placené úseky přímo udržují. Uvedli to dnešní Lidové noviny. Ředitelství silnic a dálnic teď narychlo připravuje dodatky smluv, aby větší náklady na mýtné firmám zaplatilo.

Dnes se mýtné platí na 627 kilometrech dálnic a 330 kilometrech rychlostních silnic. Dálnice si Ředitelství silnic a dálnic udržuje samo, na údržbu rychlostních silnic si najímá soukromé firmy. Nemají však žádnou výjimku z placení mýtného.

Ministerstvo dopravy ji totiž soukromým firmám dávat nechce. Jeden vůz prý totiž může být využíván nejen na nasmlouvanou práci pro stát. A tak se teď narychlo řeší, jak sypačům, pluhům a jiným vozům náklady na mýtné zaplatit. Vše se řeší smluvně až nyní. Nicméně úřad předpokládá, že s tím určitě nebudou problémy. Není to jaksi žádná zásadní záležitost, pokud budou dodatky uzavřeny. 

Situace je ale přesto nejistá. Problémy mají i firmy, které využívají rychlostní silnice k tomu, aby se dostaly na silnice nižších tříd. Náklady můžou v určitém okamžiku dostoupit do velkých čisel a určitě by to poškodilo naší ekonomiku, říkají některé firmy.

Stejné problémy, možná ještě ve větším, se čekají i při zpoplatnění silnic první třídy od příštího roku. Na to ale ministerstvo ujišťuje, že celou věc bude vyhodnocovat a pro příští rok najde takové řešení, které bude v rámci státní správy nejefektivnější. Ředitelé společností, které se zabývají údržbou silnic, žádají ministerstvo dopravy, aby splnilo svůj slib a na druhou vlnu zpolatnění se tentokrát připravilo včas.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz