Zpravodajství

Spor o ředitele Národního divadla: nová ministryně jednala na scéně

Ministryně kultury Helena Třeštíková dnes odpoledne navštívila Národní divadlo. Důvodem jsou spory ohledně osoby současného ředitele ND Jana Mrzeny a nově vypsaného výběrového řízení na tento post.

Hercům činohry a členům baletu se nelíbí, že Mrzena zrušil plánovaná představení z uměleckých důvodů. "Osobně setká s představiteli všech uměleckých souborů Národního divadla, a to včetně představitelů odborové organizace," uvedl tiskový odbor ministerstva.  

Minulý týden už proběhlo na ministerstvu kultury první jednání výběrové komise na obsazení funkce ředitele Národního divadla. Jednání se zúčastnilo 14 z celkového počtu 15 členů výběrové komise. Členové komise podepsali prohlášení o nestrannosti a zachování mlčenlivosti. Na základě nesplnění předepsaných předpokladů z výběrového řízení vyloučili jednoho z uchazečů Milana Mercla.

Členové komise zároveň obdrželi základní životopisné údaje uchazečů a jejich návrhy koncepce činnosti Národního divadla. Z předložených koncepcí vyplynulo, že Gabriela Beňačková, členka komise, je navržena ve dvou případech na pozici šéfky opery. Kvůli možnému konfliktu zájmů z výběrové komise odstoupila.

Znovu se výbor sejde 15. ledna. Komise v zájmu zachování rovných podmínek pro všechny uchazeče nebude zveřejňovat jednotlivé koncepce uchazečů a do ukončení výběrového řízení nebude poskytovat žádné další informace.

Ministryně Třeštíková chce v pondělí řešit situaci v ND
Ministryně kultury Helena Třeštíková chce v pondělí oznámit, jak bude řešit personální situaci v pražském Národním divadle. Počká podle svých dnešních slov se zaujetím stanoviska na závěry komise, která má rovněž v pondělí pokračovat v posuzování přihlášek zaslaných do výběrového řízení na ředitele české první scény.

"V pondělí odpoledne vyhlásím verdikt," řekla dnes Třeštíková po sérii setkání a jednání se zástupci uměleckých souborů, vedení a zaměstnanců Národního divadla. Komentovat rozhodnutí svého předchůdce Martina Štěpánka, který v září zbavil funkce ředitele Daniela Dvořáka, odmítla. Nechtěla také předjímat, zda konkurz nezruší, a neřekla ani, jak chce kauzu vyřešit.

"Je věcí komise, jaký návrh z jejího jednání vzejde. Čekám," uvedla Třeštíková na dotaz, zda nebude například dříve než osobu nového ředitele řešit statut divadla. Takový návrh jí dalo profesní sdružení Jednota hudebního divadla, podle něhož by se mělo toto divadlo především transformovat z příspěvkové organizace do obecně prospěšné nebo obchodní společnosti či národní instituce a opustit nevyhovující model tří souborů.

Sdružení rovněž uvedlo, že při hledání ředitele by pak bylo vhodnější uzavřené výběrové řízení a manažerská smlouva na dobu určitou.
Situace v divadle je podle ministryně "složitá, aktuální a neodkladná". Proto se Třeštíková rozhodla se jí věnovat hned po nástupu do funkce. Konec působení Dvořáka, pověření Jana Mrzeny řízením divadla a posléze i odvolání Jiřího Nekvasila z funkce šéfa opery rozdělilo na podzim zejména umělecké složky na dva tábory. Lidé z divadla dnes přesto shodně ocenili, že Třeštíková přišla zjistit informace a jejich názory přímo na místo.

Šéfové činohry a baletu Michal Dočekal a Petr Zuska tlumočili ministryni přesvědčení, že odvolání Dvořáka bylo špatným krokem, jednáním mimo pravidla. Mrzena by měl být podle jejich dosavadních vyjádření odvolán a výběrové řízení nejlépe zrušeno, protože je špatně připraveno. Pověřený šéf opery Zdeněk Harvánek se naopak neztotožňuje se způsobem Dvořákova a Nekvasilova řízení.

Před loňskými Vánocemi zaslala většina herců činohry s částí baletního souboru Národního divadla dopis ministru Štěpánkovi, v němž Mrzenu obvinili z nekompetentnosti. Za Mrzenou stojí především vedení opery, orchestr a sbor i odborářská organizace sdružující technické a servisní pracovníky divadla.

Mrzena je jedním z pěti uchazečů o místo ředitele, jejichž projekty komise posuzuje. Dalšími jsou ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý, spisovatel a mediální poradce Vladislav Kučík, operní pěvec Leo Marian Vodička a zakladatel umělecké agentury Union Actors a filmové společnosti Z film Martin Zoubek.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz