Zpravodajství

Spor o ceny drůbežího masa vrcholí, rozhodne antimonopolní úřad

Spor o ceny drůbežího masa vrcholí, rozhodne antimonopolní úřad
Zdroj: TV Nova

Až milionové pokuty hrozí sedmi českým zemědělským společnostem, které v prosinci vyzvaly ostatní chovatele k přerušení dodávek drůbežího masa na náš trh za stávající ceny. Chtěly tím donutit obchodníky, aby souhlasili se zvýšením cen. Jenže teď s nimi za to zahájil správní řízení antimonopolní úřad. Jeho zástupci tvrdí, že chovatelé možná uzavřeli kartelovou dohodu, což je nepřípustné.

Podle antimonopolního úřadu se sedm firem produkujících asi 50 tisíc tun masa ročně pravděpodobně dopustilo kartelové dohody. Vyzvaly ostatní chovatele k tomu, aby přestali dodávat na český trh maso, pokud obchodníci nezvednou cenu alespoň na 20 korun za kilo.

 

Cena drůbežího masa u nás totiž stále klesá. Tak nízko jako teď ještě nikdy nebyla. Chovatelé prý už rok prodávají pod cenou výrobních nákladů, a tak se pokusili situaci zvrátit. Jenže dohoda o společné ceně odporuje zákonu.

 

Z potíží chovatelů nemají radost ani zpracovatelé masa. Ty zase tlačí k nízkým cenám supermarkety a levný dovoz. Při současném stavu prý hrozí chovatelům krach. A pomoci jim nemůže ani stát, kterému svazují ruce evropské směrnice.

 

Uřad pro ochranu hospodářské soutěže prý bude na finanční situaci frem brát ohled. Dohodu konkurentů o cenách prý ale přehlédnout nelze. O případném trestu či výši pokuty rozhodne antimonopolní úřad do šesti měsíců.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz