Zpravodajství

Melčák drží trojkoalici i ČSSD v napětí

Melčák drží trojkoalici i ČSSD v napětí

Představitelé ODS věří, že poslanec Miloš Melčák (ČSSD) umožní vznik trojkoaliční vlády. Melčák vystoupil z poslaneckého klubu sociální demokracie a podle svých slov se stále ještě nerozhodl, zda Topolánkův kabinet podpoří. Většina pro navrženou vládu by byla zajištěna i odchodem Melčáka ze sněmovny při hlasování o důvěře. Šéf ČSSD Jiří Paroubek také věří. Ovšem naopak v to, že Melčák vládu "panské koalice", jak ji Paroubek nazval, nepodpoří.


"Věřím, že odpovědných poslanců sociální demokracie, kteří vládě umožní získat důvěru a ukončit dlouhotrvající politickou krizi v zemi, bude více," řekl místopředseda ODS Ivan Langer.

Žádný poslanec ČSSD zatím podporu nepřislíbil

Dodal nicméně, že trojkoalice zatím nemá od žádného opozičního poslance příslib, že skutečně hodlá umožnit vládě dlouhodobější setrvání u moci. "Je to má víra a naděje," dodal ministr vnitra.

Další místopředseda občanských demokratů Petr Bendl předpokládá, že do klíčového hlasování sněmovny bude podobných úvah a spekulací o šancích Topolánkovy vlády přibývat. Aktuální Melčákovo vyjádření proto nechtěl komentovat. "Počkejme na pátek," uvedl středočeský hejtman.

I jiní politici ODS mluví o tom, že mezi sociálními demokraty existuje až "sedm statečných", kteří se vzepřou oficiálnímu postoji strany. Podle ČSSD je to jen psychologická válka, která nemá oporu v realitě.

Melčák: Šance, že  opustím sněmovnu, tu je

Melčák v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes prohlásil, že se stále nerozhodl, jak bude o důvěře vládě hlasovat. Stále totiž doufá, že budou pokračovat jednání a ČSSD a trojkoalice se dohodnou.

 Současně ale prohlásil, že je možné, že se hlasování nezúčastní. "Ano,existuje ta šance," řekl poslanec, který loni opustil poslanecký klub ČSSD. Myslí si, že místo sociální demokracie je v tuto chvíli v "důstojné opozici", i když k programu trojkoalice má vážné výhrady.

Paroubek věří v Melčákovo "správné" rozhodnutí

"Neumím si představit, že by někdo z poslanců ČSSD takový projekt podpořil, to se týká i Miloše Melčáka," řekl dnes Paroubek novinářům na krajské konferenci ČSSD Vysočiny ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku.

"Věřím, že se nakonec rozhodne správně, bylo by zvláštní, kdyby se jeden z nejlevicověji orientovaných poslanců ČSSD hlasoval pro program vlády panské koalice," řekl Paroubek. 

Koaliční kabinet občanských demokratů, lidovců a zelených má vedvousetčlenné sněmovně dohromady stovku hlasů, což při stoprocentní účasti všech poslanců k získání důvěry nestačí. Protože ČSSD jako celek stejně jako KSČM odmítá trojkoalici podpořit nebo tolerovat, musí vláda spoléhat na pomoc jednotlivců.

Možná závislost vlády na "přeběhlíkovi" vadí prezidentovi Václavu Klausovi, který v té souvislosti hovoří o možné politické korupci. Topolánek to odmítl se slovy, že při získávání podpory pro jeho ministerský tým žádné tajné zákulisní dohody nehrozí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz