Zpravodajství

Stát likviduje tisíce mrtvých firem

Naše soudy se ve velkém pustily do čištění obchodního rejstříku. Ten je totiž plný takzvaných mrtvých firem, tedy společností, které nefungují, nedají se zastihnout na adresách svých sídel a nedají se vypátrat ani lidé z jejich vedení. Soudy tak navrhují zrušení tisíců takových firem. Jejich likvidace přitom není vůbec levná a nakonec jí zaplatí stát. Soudy, likvidátoři a další instituce proto volají po zjednodušení zákonů, aby šlo jejich zrušení rychleji.


Například v domě z naší reportáže je podle obchodního rejstříku registrováno 25 firem a podnikatelů. Přitom rodinný dům je úplně prázdný, neexistuje sem telefon a podle sousedů tu není žádný pohyb.

 

To ovšem z nahlédnutí do rejstříku nepoznáte. Ověřit, zda firma skutečně funguje, tedy v něm jde jen těžko. Rejstřík je plný takzvaných mrtvých firem a ty jsou často zneužívány k nelegální činnosti. I proto na ně mají teď spadeno soudy, živnostenské a finanční úřady. Začaly je ve velkém rušit.

Důvodem k tomu, aby společnost mohla být zrušena, je například to, že společnost po dobu dvou let nevykonává žádnou činnost.

 

Likvidace firmy, kdy se marně pátrá po majitelích a dokumentech firmy trvá i několik let. A náklady jdou do desítek tisíc.

Mohu přislíbit, že se tomuto problému budeme věnovat. Oslovíme odbor živností, aby připravil návrh legislativního řešení.

Výmaz společností navrhují i majitelé domů a bytů, kteří se často nestačí divit, kolik nefunkčních firem na jejich adresu předešlý majitel nechal přihlásit.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz