Zpravodajství

Pod Stoiberem se houpe židle

Idol mnoha bavorských žen, kterým je předseda zemské vlády Edmund Stoiber (CSU), čelí vážné krizi. Muž, jenž se téměř v roce 2002 stal německým kancléřem, musí bojovat ve straně s těmi, kteří kritizují jeho vůdčí styl a netoleranci.

Vnitrostranická opozice požaduje Stoiberův odchod z bavorské policie. Několikatýdenní spory má rozseknout jednání špiček CSU v Alpách, které začíná v pondělí.

"Nelze přeslechnout, že se množí hlasy, aby se do bavorských zemských voleb v roce 2008 šlo s jinou formací," řekl šéf poslanců CSU v bavorském parlamentu Joachim Herrmann. Je prvním ze stranického grémia, kdo změnu v čele křesťanské CSU připustil. Odmítl však spekulace, že se chystá puč, který má Stoibera překotně odstranit.

Špehování nebo výmysl?

Nad Stoiberovou budoucností se začaly stahovat mraky loni, když odvážná regionální politička Gabriele Pauliová kritizovala jeho vůdčí styl a žádala výběr kandidáta na zemského premiéra v členské základně.

Spor se vyhrotil před Vánocemi, když Stoiberův úřad obvinila, že ji špehoval, aby ji mohl diskreditovat. Premiérův spolupracovník Michael Höhenberger se údajně vyptával na vztahy rozvedené Pauliové s muži a na její údajné problémy s alkoholem. Höhenberger se pak vzdal funkce šéfa premiérova sekretariátu, ale Stoiber tvrdil, že o ničem nevěděl. 

Co další volby?

Média předpokládají, že Stoiber nepovede CSU do zemských voleb v roce 2008 už ani jako premiér. Jako nástupce ve funkci premiéra se nejčastěji zmiňuje bavorský ministr vnitra, třiašedesátiletý Günther Beckstein, který dlouhá léta patří ke Stoiberovým souputníkům a podle průzkumů je v Bavorsku nejpopulárnějším politikem.

S CSU je spojována poválečná přeměna Bavorska v jeden z nejvíce prosperujících regionů Evropy. Stoiber je ministerským předsedou od roku 1993 a už třikrát tam přesvědčivě vyhrál zemské volby. Naposledy to bylo v roce 2003, kdy CSU získala neuvěřitelných 58 procent hlasů. Bavorsko tak zůstává tradiční baštou německé pravice.

ČNB

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz