Zpravodajství

Falešné klíče: problémy i s náhradou škody

Už jsme vás informovali o tom, že na internetu je možné za pár tisíc korun zakoupit univerzální otevírací nástroje, kterými lze otevřít téměř každé auto. Stránkami se už zaobírají právníci bavorské automobilky BMW a reagují i další výrobci, jejichž vozy tyto klíče odemykají. Problémy s náhradou případných škod by měly i pojišťovny.


Nehlučně, za necelou minutu, bez jediného škrábnutí, otevře kdokoliv vaše auto. Sice ho nenastartuje, ale kompletně vybílí.

Jen za loňský rok bylo vykradeno přes 45 tisíc aut. Výrobci se bojí, že kvůli těmto volně prodejným klíčům by jejich počet mohl radikálně stoupnout.

Volkswagen, audi, seat, škoda, porsche, ford, BMW i jaguar. Výrobci i prodejci jsou naštvaní. Společnost BMW už dokonce dala práci svým právníkům a zřejmě nebude jediná.

Právní kroky zavažuje i Ford. Velké problémy by navíc mohli mít i okradení řidiči při řešení škod s pojišťovnou. Chyběl by totiž hlavní důkaz.

Policii tyto nástroje prakticky znemožňují dopadnout pachatele. Přesto jejich prodej zakázat nemůže. Z pohledu policie není nabízení tohoto zboží protiprávní.

Zakázat prodej podobných nástrojů by mohla podle policistů jen změna zákona. Do té doby bychom si my, řidiči měli uvědomit, že auto není trezor a nic cenného v něm nenechávat. FN a TH

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz