Zpravodajství

Trpké evropské víno zaplavilo Česko

Pokud patříte k milovníkům vína, kteří si raději připlatí za kvalitnější značku, tak pro vás máme nepříjemnou zprávu. Česká zemědělská a potravinářská inspekce zjistila, že celá řada lahví údajně špičkových vín dovezených z Evropské unie zdaleka neobsahuje to, co je uvedeno na etiketě.


Týká se to hlavně nejdražších a nejkvalitnějších vín s přívlastkem. Jediná taková láhev stojí často stovky. Inspekce teď ale zjistila, že nemusí obsahovat to, co je uvedeno na etiketě. Neprošly například tři tisíce lahví údajně špičkového argentinského vína.

Víno z Itálie sice také kvalitní, ale výrazně levnější. Zákazník by tak zaplatil o desítky korun víc, než by ve skutečnosti měl. A navíc by nedostal ani očekávanou kvalitu.

Původ, kvalita a složení vína se zjišťuje na stroji na speciálním pracovišti v Brně.

Z 221 vzorků kontrolovaných loni neprošlo 126, což je víc než polovina. Nejčastěji výrobci a dovozci zaměňují zemi původu, údaj o odrůdě, nebo o obsahu cukru.

České víno je kvalitní

Dovozových vín u nás rok od roku stále přibývá. Loni to bylo už přes milion hektolitrů. Inspekce proto hodlá v kontrolách pokračovat. Řada lidí se už prý ale začala vracet zpátky k tuzemským značkám.

Podle odborníků je totiž naše víno nejen velmi kvalitní a navíc většinou výrazně levnější.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz