Zpravodajství

Pozorování komety může poškodit oči

Pozorování komety může poškodit oči

Hvězdáři varují před laickým pozorováním McNaughtovy komety. Ta se totiž přiblížila tak blízko ke Slunci, že by při pozorování pouhým okem mohlo dojít k poškození zraku.


Kometa byla objevena v minulém roce. Odborníci varují před sledováním komety divadelním kukátkem. Kometa se nachází v těsné blízkosti Slunce, lidé by si tak mohli popálit sítnici.

"Kometa je pro běžné fandy astronomie prakticky nepozorovatelná," řekl našemu serveru astronom Jakub Rozehnal s tím, že důvodem je její poloha poblíž Slunce. Astronomové tak McNaughtovu kometu pozorují pomocí družice, která zastiňuje sluneční svit.

Fandové astrologie by si tak měli dát pozor při pozorování ojedinělé komety. Varování odborníků však nezabrání nadšencům, které zajímá hvězdné nebe nad námi, aby si McNaughtovu kometu nenechali ujít.

Komety pocházejí z oblaku komet, který se nachází až na samém okraji sluneční soustavy. Jejich původ souvisí se vznikem sluneční soustavy, kdy je gravitace odvrhla až na kraj sluneční soustavy.

Prim hraje Halleyova kometa

Když se řekne kometa, většina lidí si vybaví Halleyovu kometu. Ta je ze země pozorovatelná jednou za 75 až 76 let. Právě její pravidelné přibližování k Zemi změnilo poznatky vědců, kteří dříve pokládali komety za meteorologický jev.

Někteří teologové se domnívají, že Betlémská hvězda byla ve skutečnosti Halleyova kometa. Naposledy se k Zemi přiblížila v roce 1986. Další její pozorování pouhým okem tedy nastane v roce 2061.

V Česku varovali astrologové lidi před rizikem pozorování zatmění Slunce, které bylo možné spatřit ve střední Evropě před několika lety. Lidé si pořizovali sluneční brýle, větší újmu ale zajímavý přírodní úkaz nezpůsobil.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz