Zpravodajství

Melčák s Pohankou zradili Paroubka, umožní vznik Topolánkovy vlády!

Melčák s Pohankou zradili Paroubka, umožní vznik Topolánkovy vlády!

Poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka umožní odchodem ze sněmovny vznik Topolánkovy vlády. Oznámili to na společném brífingu s Mirkem Topolánkem. Nevyslyšeli tak výzvy Jiřího Paroubka, aby "nezrazovali" program i voliče soc. dem. a vznik vlády neumožnili. Paroubek již dříve avizoval, že v případě, že tak učiní, budou vyloučeni ze strany.


Pro šéfa soc. dem. Paroubka to je dýka vražená do zad. Vládu trojkoalice totiž ČSSD odmítla podpořit. Oba přeběhlí poslanci dosud váhali, teprve teď veřejně oznámili, jak se při hlasování o důvěře vládě zachovají.

Rozhodnutí poslanců ČSSD Pohanky a Melčáka umožnit vládě získat důvěru sněmovny je podle Paroubka ukázkou politické korupce a nečestnosti. Paroubek oba své stranické kolegy označil za zrádce a řekl, že kabinet vzniká na základě vydírání, podvodu a zrady.

Chtěli ukončit politický pat

Pohanka a Melčák řekli, že jejich hlavní motivací bylo ukončit dlouhotrvající politickou agonii, která v zemi trvá od loňských červnových voleb. Vyjádřili spokojenost s tím, že koalice jejich programové požadavky v oblasti daní, sociální politiky či zdravotnictví promítne do programového prohlášení vlády. Svůj postoj nechápou jako zradu na voličích.

"Vycházíme z toho, že tolerance vlády není podpora," prohlásil Pohanka s tím, že chtěli zemi zajistit stabilitu.
Topolánek řekl, že vláda s nimi hodlá konzultovat významné reformní kroky, i když Melčák ani Pohanka neslíbili podporu vládě na celé volební období.

Koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených má ve dvousetčlenné sněmovně stovku hlasů. ČSSD jako celek stejně jako komunisté vládu odmítli podpořit i tolerovat, proto Topolánek oslovil dopisem všech 74 poslanců sociální demokracie.

Topolánek byl na schůzku s Klausem nemocný, odpoledne se "vyléčil"

Kvůli Topolánkově angíně byla zrušena schůzka s prezidentem Klausem, na které měli projednávat společně s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a vicepremiérem Alexandrem Vondrou otázky zahraniční politiky.

Mluvčí vlády Martin Schmarcz řekl, že Topolánek má angínu či chřipku a bere antibiotika.

Paroubek psal rebelům

Topolánkovo nadšení pro novou vládu ani zdaleka nesdílí předseda ČSSD Jiří Paroubek. Pohankovi s Melčákem napsal dopis, v němž vyjádřil přesvědčení, že budou hlasovat proti trojkoaličné vládě. "Tato vláda by přivedla zemi zu grunt," mínil Paroubek. "Nemyslím si, že můžeme dopustit, aby tato země byla následující čtyři roky místo premiantem propadlíkem," uvedl v dopise Paroubek. "Nemyslím, že můžeme připustit, aby to, co dokázaly vlády sociální demokracie v posledních osmi letech, bylo zničeno diletantstvím a lehkovážností trojkoaliční vlády," dodal šéf ČSSD v odpoledním dopise.

Nešlo by o setkání přátel po letech

Dnešní plánovaná schůzka s prezidentem Klausem měla být pikantní. Prezident totiž netajil své výhrady ke Schwarzenbergovi, jenž se stal ministrem zahraničí. Klaus se obává toho, že Schwarzenberg může kvůli svým vazbám na Rakousko ohrozit vztahy České republiky s touto sousední zemí.

Nový šéf české diplomacie takové obavy odmítl. "Dnes o tom se mnou (Klaus) nemluvil, považuji proto tuto kapitolu za uzavřenou," uvedl minulý týden po jmenování na Pražském hradě. Je podle něj nutné, aby ministr zahraničí s hlavou státu spolupracoval.

V první Topolánkově vládě byl ministrem zahraničí Vondra, který se nyní přesunul na místo vicepremiéra pro evropské záležitosti.
Klaus je známý svými skeptickými poznámkami na adresu Evropské unie, zatímco Schwarzenberg, jenž má i švýcarské občanství, je zaníceným zastáncem evropské integrace.

 

Tiskové prohlášení Mirka Topolánka

1) Předseda vlády se dnes opakovaně sešel s nezařazenými poslanci Milošem Melčákem a Michalem Pohankou za účelem projednání současné politické situace a za účelem jednání o programu vlády.

2) Obě strany se shodly na tom, že v zájmu politické, ekonomické i společenské stability v naší zemi není možno již dále prohlubovat vládní politickou krizi, která trvá již neuvěřitelných 7 měsíců.

3) Účastníci jednání se shodli na tom, že pro úspěšný a sociálně smírný vývoj země a především v zájmu jejích občanů je potřeba neprodleně začít s řešením kritických problémů, jako jsou zajištění důchodů pro budoucí generace, stabilizace veřejných financí a snižování dluhů, stabilizace a zabezpečení kvalitního zdravotnictví a tvorba příznivého podnikatelského prostředí jako podmínky pro snižování nezaměstnanosti.

4) Došlo rovněž ke shodě, že v Poslanecké sněmovně neexistuje většinová vůle k předčasným volbám, neexistuje vůle pro institucionální toleranci vlády ze strany demokratické opozice, stejně jako není možná a pro demokracii v naší zemi žádoucí vládní dohoda dvou nejsilnějších stran.

5) Na základě těchto skutečností se účastníci dohodli na toleranci vzniku vlády Mirka Topolánka a na společném postupu při hlasování o důvěře vládě tak, že Miloš Melčák a Michal Pohanka svou neúčastí na hlasování sníží počet hlasujících poslanců.

6) Přestože obě strany nechápou a nepovažují toleranci vládě za vyslovení podpory celému jejímu programu, zavázala se vláda po vzájemné dohodě k programovým změnám ve svém programovém prohlášení, a to především v těchto programových oblastech:
- V oblasti daní - závazek vlády, že daně nebudou zvýšeny nikomu, tedy, že bude zavedena taková reforma, která zvýhodní všechny příjmové skupiny občanů.
- V oblasti zdravotnictví - nový evropský zákon o neziskových nemocnicích, vč. garance fakultních nemocnic na nez. principu.
- Zohlednění sociálního dopadu při zavedení regulačních poplatků.
- V sociální oblasti - podpora mladých rodin s dětmi a adresnost dávek (zavedení vícerychlostní flexibilní rodičovské a mateřské).
Vláda se také zavázala k sociálnímu dialogu se sociálními partnery, vč. odborů.

7) Předseda vlády i celá vláda se tímto zavazují projednat se zástupci opozice veškeré významné zákonné změny, a to před jejich předložením.

 

 

 

 

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz