Zpravodajství

Soudům hrozí odliv soudních úředníků

Předsedové soudů po celé zemi bijí na poplach. Kvůli vládnímu nařízení totiž hrozí, že přijdou o vyšší soudní úředníky. Tedy o lidi, kteří soudcům významně usnadňují práci a zrychlují soudní řízení. Nařízení vlády totiž přesunuje úředníky bez vysokoškolského vzdělání do nižší platové třídy. Řada z nich teď proto uvažuje o odchodu z justice. Ministr spravdelnosti tomu chce zabránit.


O nedostatku soudních úředníků slýcháme už léta. Teď když je soudy konečně mají, hrozí, že o ně zase přijdou. Důvodem je nové nařízení předložené Ministerstvem práce. To jasně říká: kdo nemá vysokoškolské vzdělání, patří do nižší platové třídy. Justiční akademie, kterou řada úředníků vystudovala, statut vysoké školy nemá.

Mnozí soudci si přitom nedokážou vůbec představit, že by o takové lidi  přišli. Soudcovská unie dokonce hrozí, že se bez těchto úředníků mohou soudy zase výrazně zpomalit.

Ministerstvo spravedlnosti se brání, že pro soudní úředníky požadovalo výjimku, která neprošla. Má prý ale náhradní řešení. Těm, kterým hrozí, že budou mít nižší platy, je ministertsvo připraveno mzdu dorovnat, osobním ohodnocením.

Jenže to se úředníkům nelíbí. Podle nich navýšení nenárokové složky platu není řešení.

Ministerstvo spravedlnosti proto chce znovu vyjednat pro vyšší soudní úředníky výjimku, dlouhodobým řešením by bylo rovněž povýšit Justiční akademii na vysokou školu. 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz