Zpravodajství

Soudům hrozí odliv soudních úředníků

Předsedové soudů po celé zemi bijí na poplach. Kvůli vládnímu nařízení totiž hrozí, že přijdou o vyšší soudní úředníky. Tedy o lidi, kteří soudcům významně usnadňují práci a zrychlují soudní řízení. Nařízení vlády totiž přesunuje úředníky bez vysokoškolského vzdělání do nižší platové třídy. Řada z nich teď proto uvažuje o odchodu z justice. Ministr spravdelnosti tomu chce zabránit.


O nedostatku soudních úředníků slýcháme už léta. Teď když je soudy konečně mají, hrozí, že o ně zase přijdou. Důvodem je nové nařízení předložené Ministerstvem práce. To jasně říká: kdo nemá vysokoškolské vzdělání, patří do nižší platové třídy. Justiční akademie, kterou řada úředníků vystudovala, statut vysoké školy nemá.

Mnozí soudci si přitom nedokážou vůbec představit, že by o takové lidi  přišli. Soudcovská unie dokonce hrozí, že se bez těchto úředníků mohou soudy zase výrazně zpomalit.

Ministerstvo spravedlnosti se brání, že pro soudní úředníky požadovalo výjimku, která neprošla. Má prý ale náhradní řešení. Těm, kterým hrozí, že budou mít nižší platy, je ministertsvo připraveno mzdu dorovnat, osobním ohodnocením.

Jenže to se úředníkům nelíbí. Podle nich navýšení nenárokové složky platu není řešení.

Ministerstvo spravedlnosti proto chce znovu vyjednat pro vyšší soudní úředníky výjimku, dlouhodobým řešením by bylo rovněž povýšit Justiční akademii na vysokou školu. 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz