Zpravodajství

Postižení kvůli příspěvkům zaplavují úřady

Chodby na odborech státní sociální podpory v těchto dnech praskají ve švech. Většina zdravotně postižených lidí totiž přichází žádat o příspěvek na provoz motorového vozidla. Úředníci jim ale vzkazují, aby chodili na úřady průběžně a frontám se vyhli.


Městký úřad Kroměříž, Chrudim nebo Pardubice v osm ráno. Desítky zdravotně postižených tady nedočkavě čekají ve frontách. Jednorázový roční příspěvěk na provoz auta, bez kterého se jen velmi těžko pohybují, chtějí získat co nejdříve. Podle stupně postižení mohou dostat 6 tisíc nebo 9 900 korun. Například Pospíšilovi z Pardubic na tyto peníze čekají jako na smilování. "Je to pro mě důležitá částka. Manžel je úplně nemohoucí," říkají.

 

A podobně jsou na tom stovky dalších postižených. Podle úředníků ale lidé trpí ve frontách naprosto zbytečně. "Jestliže přijde v létě, v listopadu, ty peníze za celý rok dostane v té výši, která mu náleží," tvrdí úředníci. 

 

Někteří postižení ale také mimo kameru přiznávají, že se bojí, aby na ně peníze zbyly. Tento strach je ale podle ministerstva naprosto zbytečný.

 

Postižených, kteří mají nárok na příspěvek na provoz motorového vozidla je u nás asi 180 tisíc. Minulý rok jim stát vyplatil miliardu tři sta miliónů korun. Letos to prý bude podobné.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz