Zpravodajství

Udeřila Castrova poslední hodinka?

Kubánský vůdce je prý ve vážném zdravotním stavu. Podle španělského tisku se u kubánského pacienta číslo jedna objevily vážné komplikace po třech neúspěšných operacích tlustého střeva.

Podle informací listu El País trpí Castro infekcí, která přerostla v zánět pobřišnice.

Castro se léčí od července 2006
V nemocniční péči je od konce července loňského roku, kdy podstoupil chirurgický zákrok kvůli krvácení v zažívacím traktu. Údajně však netrpí žádnou zhoubnou chorobou.

"Castrův stav se velice zhoršil po druhé operaci tlustého střeva," řekl našemu serveru odborník na americké dějiny Vladimír Nálevka. "O tom, že s Fidelovým zdravím je to vážné, svědčí i fakt, že se na konci loňského roku nezúčastnil plánovaných oslav," upřesnil. "S Fidelovým návratem do vysoké politiky již nepočítám," dodal Nálevka.

Castro dal o sobě vědět 30. prosince v novoročním poselství, "na živo" se svému národu ukázal naposledy v červenci 2006.

Následníkem bude bratr Raul nebo technokrat?

Na Kubě už v komunistické nomenklatuře zuří boj o následnictví legendárního vůdce. Největší naději na vedení Kuby má Fidelův bratr Raul. Nicméně se mohou k moci dostat i pragmatičtí technokrati, kteří jsou více spojeni se světem obchodu. Chladnokrevně uvažující politici jsou podle Nálevky např. na ministerstvu obchodu.

Raul Castro podle Nálevky sondoval i možnost zahájení dialogu se Spojenými státy. Bushova administrativa to však odmítla.

Opozice roztříštěná

Castrova diktatura má odpůrce na Kubě i v zahraničí. Na Kubě ale přes odpor některých intelektuálů většina kubánské společnosti stojí podle Nálevky za Castrem. Důvodem je i bezplatné školství či zdravotnictví. V podmínkách Střední Ameriky je to neobvyklý jev.

Kubánská opozice v USA je soustředěna především do Miami na Floridě nedaleko kubánských břehů. Je ale také rozdělená na dva tábory, jeden požaduje násilný převrat, druhý je pro pokojné předání moci nenásilnou cestou.

CIA brzký konec již prorokovala

Koncem roku prorokovala Castrovu blízkou smrt CIA. Ředitel služby John Negroponte se nechal slyšet, že očekává jeho smrt v příštích měsících.

Castro se dostal na Kubě k moci při revoluci v rece 1959. V současné době za něj státnické problémy řeší jeho bratr Raul.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ředitelství silnic a dálnic čelí kybernetickému útoku

Ředitelství silnic a dálnic se v úterý ráno stalo terčem kybernetického útoku. Nefungují webové stránky http://rsd.cz/ a dopravní informace na http://dopravniinfo.cz/. Ředitelství silnic a dálnic o tom informovalo na twitteru. V ranních hodinách nefungovala ani bezplatná asistenční informační linka pro řidiče. "Bezpečnost a dohled především nad dálniční sítí byl a je zajištěn. Izolované od kybernetických rizik, a tedy v plném provozu jsou systémy mýta a bezpečnostní a dohledové systémy řízení tunelů," uvedlo ředitelství. Kybernetickým útokem se momentálně zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Krátká zpráva

USA úspěšně testovaly hypersonické zbraně, tvrdí americké letectvo

Americké letectvo v pondělí oznámilo úspěšně provedený test hypersonické zbraně. Ta měla letět až pětinásobnou rychlostí zvuku. Uvedla to agentura Reuters. Test provedlo letectvo v sobotu na pobřeží jižní Kalifornie. USA není jediným státem, který hypersonické zbraně testuje či používá. Rusko je použilo ve válce na Ukrajině. Podle tvrzení USA má hypersonické zbraně testovat i Čína, ta to však popírá.

Píše se na Deník.cz