Zpravodajství

Princ Hisahito dostal posvěcenou kašičku

Jediný vnuk japonského císaře Akihita, tříměsíční princ Hisahito, byl poprvé tento víkend nakrmen jídelními hůlkami. Stalo se tak během náboženského obřadu, který má zajistit zdravý růst tohoto budoucího japonského vladaře.

Zatímco kojence držela v rukou jeho matka, princezna Kiko, dvorem pověřená osoba dávala malému princi jíst směs z rýže a červených fazolí. Obřad nazvaný ohashizome se pořádá vždy 120 dní po narození dítěte jako prosba bohům, aby dítě chránili před nemocemi a nedopustili, aby bylo někdy nemocné nebo hladovělo.

Celý krátký život malého prince, prvního chlapce, který se v císařské rodině narodil za posledních 41 let a zaujímá třetí místo v následnictví trůnu, je určován tradičními obřady. Prvním z nich, konaném 7 dní po jeho narození, byla obdoba evropského křtu. Jeho otec prionc Akišino mu při něm vybral jméno, které má zajistit princi dlouhý, úspěšný život a vyrovnanou povahu. Je to díky koncovce "hito", která znamená "ctnost", další část jména tvoří znaky vyjadřující "klid a věčnost". Matka poté navrhla podle starého zvyku erbovní znak, kterým se od té doby označuje princův osobní majetek. Princezna Kiko pro něj zvolila pajehličník přeslenitý, kteří můžeme vidět i u nás. Tento vzácný japonský strom je mimochodem nejvzácnější dřevinou, kterou se chlubí arboretum ve Křtinách na Jižní Moravě.

Princovo narození ukončilo dlouhou debatu o dědičnosti císařského titulu, který může podle dosavadního zákona přejít jenom v mužské linii. V minulosti sice zastávalo císařské povinnosti celkem devět žen, poslední ve druhé polovině 18. století, nicméně japonská ústava z roku 1947 tuto možnost až dosud vylučuje.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz