Zpravodajství

Karneval chce do ulic i paláců

Pořádání maskových průvodů u nás má staletou tradici a udržuje se hlavně na vesnici. Města své masopusty znovunalezla až před pár lety. Nyní se na Prahu valí nový projekt, nazvaný Bohemian Carnevale. Jeho organizátoři chtějí každý únor, počínaje letošním rokem, oživit Prahu všeobecným veselím, svátkem jídla a masek.


Organizátoři nového pražského karnevalu, jenž má do budoucna ambice přerůst v celonárodní veselici, si od projektu slibují zaplnit časovou mezeru mezi Vánocemi a Velikonocemi. Nalákají tak do metropole jak cizince, tak její obyvatele. Letošnímu prvnímu ročníku patří 15. až 20. únor.

Pořadatelé akci rozdělili do čtyř částí, jež nesou exoticky znějící jména. Ředitelka karnevalu Zlatuše Müller to odůvodňuje tím, že chce, aby se tradiční názvy vžily. Než si je ale našinci osvojí, budou si na jménech Divertimento Furioso, Cuisine d'Alchimiste, Praga Mysteriosa, Bohemia Divina chvíli lámat jazyky. Přesto tato slůvka trefně vystihují jednotlivé části. Však Divertimento Furioso ve volném překladu znamená zuřivá zábava a má zahrnovat nespoutané veselí maskových průvodů v centru města.

Doprovodný program festivalu Bohemia Divina pojme výstavy, koncerty, přednášky i odborné diskuze nad tématem karnevalu. Účastníkům karnevalových oslav se představí široké spektrum tvůrců i prodejců, jejichž prezentace mohou vytvořit z ulic města magický karnevalový labyrint, proto Praga Mysteriosa. Masopustní oslavy jsou samozřejmě o jídle. Praha tak bude v různých restauracích nabízet rozličná masopustní menu v rámci Cuisine d'Alchimiste neboli alchymistické kuchyně.

Program začíná Tučným čtvrtkem, který letos vychází na 15. února, a končí Tučným úterým, po němž už následuje Popeleční středa a podle křesťanské tradice i čtyřicetidenní půst. Ten skončí až o Velikonocích, přesně na Bílou sobotu. Šestidenní masopustní veselí v centru Prahy má v programu alegorický průvod v den zahájení, hlasování v soutěži Grand Alchimiste a Grand Mystery, průvod alegorických kočárků a kol nebo závěrečný bál v maskách Theatrum Mundi.

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz