Zpravodajství

Šéf lidovců Čunek má údajně problémy s policií

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se ještě příliš neohřál ve vysoké politice a už pravděpodobně čelí závažnému podezření. Policie podle serveru Euro OnLine požádala Senát o vydání ministra pro místní rozvoj k trestnímu stíhání. Čunek podle kriminalistů spáchal trestný čin v roce 2002, tvrdí server.


Členové mandátového a imunitního výboru budou s žádostí seznámeni při středečním jednání, řekla tajemnice výboru Dana Šedivá.

Čunek uvedl, že zatím neví, čeho se případ z roku 2002 týká. "Nevím, oč jde. Mám 16 trestních podání, některé za rasismus, čeho se týká rok 2002, nevím," konstatoval. Věří, že ho kolegové z imunitního výboru pozvou, aby se k věci vyjádřil.

Čunek neví, čím by se provinil

Čunek by prý měl být podle serveru Euro stíhán za přijímání úplatku. Deník Mladá fronta Dnes loni v prosinci uvedl, že policie vyšetřuje vsetínského starostu Čunka kvůli podezření z korupce. Je podezřelý, že převzal od jedné vsetínské firmy úplatek ve výši půl milionu korun. "Je to totální nesmysl," reagoval na to tehdy předseda KDU-ČSL.

Žádost o vydání Čunka ke stíhání podle serveru poslala ostravská policejní expozitura. S ohledem na datum spáchání údajného trestného činu musí výbor žádost projednat do letošního 11. února. Výbor bude případ podrobněji řešit zřejmě na dalším zasedání 24. ledna.

Doposud bylo zbaveno imunity 14 poslanců a senátorů 

Od roku 1993 bylo na žádost policie zbaveno imunity celkem 14 poslanců či senátorů, přičemž poslanec za extremistickou stranu SPR-RSČ Josef Krejsa byl dokonce vydán trestnímu stíhání ve dvou případech.
Poslanci zbavení imunity:
25. července 1995 - Sněmovna zbavila imunity poslance Jana Vika (SPR-RSČ). Vik byl obviněn z trestného činu šíření poplašné zprávy v souvislosti s šířením provokačních letáků nazývaných "Informace spolkové vlády pro vedení sudetoněmeckého landsmanschaftu".
27. února 1997 - Sněmovna zbavila imunity předsedu SPR-RSČ Miroslava Sládka za protiněmecké výroky, jež pronesl na demonstraci při podpisu česko-německé deklarace v lednu 1997. Imunity zbavila i republikánské poslance Josefa Krejsu a Rudolfa Šmucra, kteří se údajně dopustili výtržnictví v roce 1994, kdy narušovali česko-německý pietní akt v Terezíně.
10. července 1997 - Sněmovna zbavila již podruhé imunity Josefa Krejsu (SPR-RSČ) za jeho články s protiromskou tematikou.
20. května 1998 - Sněmovna vydala Jiřího Payna (ODS) k trestnímu stíhání kvůli jeho dopravní nehodě.
10. března 2000 - Poslanecká sněmovna zbavila imunity Libora Ježka (ODS) kvůli jeho dopravní nehodě.
14. září 2000 - Opět kvůli dopravní nehodě zbavila sněmovna imunity Jana Kasala (KDU-ČSL).
28. února 2001 - Poslanecká sněmovna zbavila imunity poslankyni KSČM Taťánu Jirousovou, která svým vozem porazila chodkyni a způsobila jí těžké zranění.
23. září 2003 - Sněmovna zbavila imunity Jaroslava Lobkowicze (KDU-ČSL), který se svým automobilem srazil chodkyni.
20. prosince 2005 - Poslanecká sněmovna vydala k trestnímu stíhání poslance ODS Vladimíra Doležala, kterého policie viní ze zprostředkování úplatku.
Senátoři zbavení imunity:
25. října 2001
- Senát vydal senátora Ondřeje Febera (Unie svobody) k trestnímu stíhání kvůli dopravní nehodě.
19. září 2002 - Senát zbavil imunity senátora ODS Pavla Eyberta, který způsobil dopravní nehodu.
23. ledna 2003 - Senátoři vydali generálního ředitele televize Nova Vladimíra Železného (nestraník zvolený za hnutí Nezávislí) k trestnímu stíhání. Železný čelil podezření z poškozování věřitele a z daňových deliktů.
6. listopadu 2003 - Senát vydal k trestnímu stíhání Alexandra Nováka (ODS) kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z přijímání úplatku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz