Zpravodajství

Rtuť má v těle většina žen

Zdravý způsob života dneska bohužel zdraví nezaručí. Každý z nás je vystaven mnoha nepříznivým vlivům a mnohdy ani sami nevíme, co všechno nám koluje v těle. Například rtuť, která poškozuje mozek lidského plodu, byla zjištěna téměř u všech testovaných žen.

Přítomnost toxické rtuti byla prokázána u 95 % žen z 21 zemí světa. Dobrovolného testování se zúčastnilo také 10 žen z České republiky. Mezi nimi byly rovněž poslankyně Kateřina Jacques ze Strany zelených a poslankyně evropského parlamentu za Evropské demokraty Jana Hybášková. Vzorky vlasů Kateřiny Jacques obsahovaly nejvíce rtuti ze všech testovaných žen v České republice. Jednalo se o množství, které hraničí s limitními dávkami, nad nimiž nelze vyloučit možné neurologické poruchy u vyvíjejícího se plodu.

„Výsledky testů mě opravdu nepříjemně překvapily. Nejsmutnější je na tom fakt, že jsme všichni konfrontováni s toxickými látkami proti své vůli. Snažím se stravovat zdravě a velkou část mého jídelníčku tvoří ryby. Do přímého kontaktu se rtutí jsem nikdy nepřišla, takže nejpravděpodobnějším zdrojem kontaminace mého organismu je právě rybí maso," komentovala výsledek testu Kateřina Jacques.


Opravdu se při podrobnějším zkoumání výsledků průzkumu prokázalo, že vyšší koncentrace rtuti mají ve vlasech ženy, které pravidelně jedí různé druhy ryb. Státní zdravotní ústav České republiky proto vydal varování pro těhotné ženy a malé děti, aby nekonzumovaly příliš často určité druhy sladkovodních ryb, zejména štiku, candáta a bolena, a také mořských ryb, jako je žralok a mečoun. Ženám se doporučuje jíst ostatní druhy ryb s malým obsahem rtuti - tresku, lososa, pstruha nebo krevety.

 

 

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz