Zpravodajství

K Česku se blíží pořádný fičák!

Vítr z hor se opět dostane do České republiky. Nebude to zřejmě scénka jak z pera slavného všeuměla Járy Cimrmana, nýbrž nepříjemná vichřice. Ve čtvrtek by měl na horách podle předpovědi meteorologů foukat vítr rychlostí až 145 kilometrů za hodinu. V nižších oblastech bude nárazově dosahovat až 110 kilometrů za hodinu.


"V porovnání s minulým větrem, který byl o víkendu, bude tento silnější," řekl našemu serveru meteorolog Petr Hofman z Meteopressu. Podle něj by měl vítr nejprve dorazit do Čech, Moravu a Slezsko začne ohrožovat zhruba od čtvrtečního poledne.

Ve středu ještě lze očekávat poměrně příjemné počasí, které ovlivňuje tlaková výše nad Balkánem. Teploty dosahují od pěti do devíti stupňů. Mírný vítr ale bude v noci zesilovat, v nárazech může v Čechách a ve Slezsku foukat rychlostí až 72 kilometrů za hodinu.

V noci ze středy na čtvrtek ovlivní počasí u nás příchod hluboké tlakové níže z Dánska. Vrásky na čelech Čechů tak způsobí jihozápadní nárazový vítr.

Česko bojovalo s vichřicí i o víkendu, kdy silný vítr způsobil popadání stromů. Na některých místech ČR padaly i střechy. V Českém Těšíně zaznamenali lidé dvouhodinový výpadek elektrického proudu.

Výstraha je neradostná

Meteorologové kvůli nebezpečí vichřice vydali výstrahu. "Lze očekávat značné materiální škody na velkém území nebo katastrofické následky při lokálním postižení, ohrožení životů a výrazné omezení prováděných aktivit," varovali odborníci.

Vyhlídky Čechů kvůli vichřici nejsou nejrůžovější. "Ochrana proti destruktivním účinkům větru je omezena a v mnohých případech i zcela nemožná," píše se ve výstraze. "Přesto lze škody minimalizovat vhodnými a včasnými opatřeními. Ulámané silné větve, při nárazech větru o síle orkánu i celé stromy nebo část lesa představují nejčastější následky v přírodě. Přitom může dojít k omezení v dopravě (silniční, kolejové i letecké), možnosti pádu drátů elektrických sítí, poškození anténních systémů a k velkým materiálním škodám na majetku, od poškození střech a omítek, přes rozbití oken, poškození vozidel," míní odborníci.

Jak omezit nebezpečí?
Pro omezení škod na majetku je třeba zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci umístěné na volném prostranství, ukotvit anténní stožáry, stavební jeřáby apod. Doporučuje se omezení venkovního pohybu a jízdy autem, případně jízdu zcela přerušit.

Hrozí i povodně

Aby toho nebylo dost, meteorologové upozornili, že změna počasí s sebou přinese i povodňovou hrozbu. Během pátku prý začnou srážky na horách přecházet ve sněhové. Vzhledem k předpokládaným srážkám v horských oblastech Čech očekáváme vzestupy hladin vodních toků odvodňujících tyto oblasti," varovala výstraha. Na horních tocích odvodňujících Orlické hory hladiny někde mohou přesáhnout i stav ohrožení.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz