Zpravodajství

Saudkova díla získala stálý domov - video

Saudkova díla získala stálý domov - video

Originální, extravagantní, energický, nenapodobitelný, milovaný i nenáviděný - to všechno je fotograf Jan Saudek. Jeho neutuchající věhlas mu vynesl vlastní galerii.


Galerii Jana Saudka včera otevřel herec Jiří Langmajer, pro kterého to byla dle jeho vlastních slov velká čest. Fotograf se rozplýval a ve vtipu tvrdil, že je rád, že se toho dožil. Jan se tak stal jediným domácím fotografem, jež má už za svého života vlastní stálou galerii. Galerie Jana Sauka se nachází pár kroků od Staroměstského náměstí v turistické tepně v Celetné ulici. Ve dvou místnostech je umístěno 110 fotografií od těch světoznámých po naprosté novinky.   

V rámci slavnostního otevření prostoru byla pokřtěna i nová kniha Pouta lásky od Sáry Saudkové. Sám fotograf ani ve svých jednasedmdesáti letech nelení. Ve svém diáři má na rok 2007 spolupráci s Národním divadlem. Pro zlatou kapličku zvěční asi stovku členů činohry a k tomu i zákulisní personál, bez něhož by divadlo nefungovalo. Saudek slibuje snímky třeba garderobiérek, hasičů nebo rekvizitářů. Téměř polovinu fotografí už má Jan Saudek hotovou. Mezi známými osobnostmi už je například Petr Hapka s Michalem Horáčkem, Jiří Bartoška s Pavlem Liškou a Jiří Langmajer, který otevírání galerie zahajoval. Saudkovi zazpíval píseň z připravovaného muzikálu Jack Rozparovač, kde Langmajer ztvární postavu vražedníka Jacka. "Poté budu fotit lidi a zvířata v textiliích," upozornil fotograf známý skrze odvážné akty.

Galerista Zdeněk Kočík vysvětluje důvod vzniku samostatné Saudkovy galerie tím, že o čtrnáctiměsíční výstavu Best of Jan Saudek na Staroměstském náměstí byl obrovský zájem jak ze strany turistů, tak českých návštěvníků. "To nás přesvědčilo o tom, že je Saudek fenoménem a zasloužil by si vlastní prostor. Proto jsme se rozhodli, že uděláme Galerii Jana Saudka," říká Kočík, jenž má dle svých slov největší sbírku Saudkových originálních fotografií. 
 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz