Zpravodajství

Silný vítr potrvá až do neděle

Vichřice stále není u konce. Meteorologové prodloužili výstrahu kvůli silnému větru až do nedělního večera. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Nyní v pátek v 16:30 nejvíce fouká vítr v Praze a na jihu Čech," sdělila našemu serveru meteoroložka Meteopressu Dagmar Honsová. "V Praze na Karlově foukal vítr rychlostí přibližně 100 kilometrů za hodinu," řekla. V jižních Čech dosahoval v pátek odpoledne vítr v nárazech až 108 kilometrů za hodinu.

Honsová v souvislosti se čtvrtým úmrtím kvůli větrné spoušti uvedla, že kvůli dešti hrozí časté padání stromů. Podle předpovědi by se do Čech na horách mohl vrátit orkán, jinde bude hrozit vichřice.

Varování prodlouženo

Větrný živel, který se v noci nad dnešek přehnala přes české území, napáchal velké škody. Podle dřívějších informací meteorologů z dnešních ranních hodin se měl v pátek vítr postupně ztišit - večer měl dosahovat rychlosti kolem 22 až 36 kilometrů za hodinu. Nyní však ČHMÚ své varování před silným větrem prodloužil.

I případné další škody větrem budou pravděpodobně mnohem nižší, než ty co vznikly do pátečního rána. Večer západní vítr částečně zesílí a místy dosáhne v nárazech rychlosti 70 až 90 kilometrů v hodině, na hřebenech až 110 až 125 kilometrů v hodině. Tato rychlost větru se bude udržovat na většině území i v sobotu a v neděli, v noci na pondělí vítr výrazněji zeslábne.

Tyto očekávané poryvy větru však budou významně slabší než v noci ze čtvrtka na pátek. "Případné další škody větrem budou pravděpodobně mnohem nižší, než ty co vznikly do pátečního rána," dodali meteorologové.

Vítr v noci v Česku měl sílu orkánu, na nejvyšší české hoře Sněžce dosahoval rychlosti až 216 kilometrů v hodině. Po celé zemi způsobil problémy v energetické síti a dopravě. Na svědomí má také nejméně tři lidské životy. (více zde)

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz