Zpravodajství

Stát může přijít o zámek v Kolodějích

Stát může přijít o zámek v Kolodějích
Zdroj: oficiální zdroj

Vláda pravděpodobně přijde o zámek v Kolodějích, kde se konala její výjezdní zasedání. Usiluje o něj potomek posledních majitelů zámku - Vítězslav Kumpera. O zámek se soudí už 16 let, teď ovšem začíná slavit první úspěchy. Byly mu totiž přiřčeny objekty v okolí, které kdysi patřily k zámku.

Zdroj: TV Nova

Do rekonstrukce zámku v Kolodějích investovaly jednotlivé vlády po revoluci desítky miliónů korun, aby se stal honosným reprezentivním místem. Objekt patří státu od roku 1947, kdy jeho poslední majitelé, rodina Kumperů, emigrovali do zahraničí. Jejich poslední potomek ale žádá majetek zpět.

 

Po šestnácti letech se podařilo vysoudit objekt bývalé jízdárny a budovy, které sousedí se zámkem.

 

Navrácení majetku je ale nešťastnou zprávou pro pana Polívku, který v bývalé jízdárně úspěšně provozuje restauraci.

Rozdělila se tam republika

 

V zámku, ke kterému patří i 66 hektarů parku se stromem prvního majitele Karla IV, se odehrálo mnoho klíčových jednání novodobé historie. Například dohoda o rozdělení republiky nebo plán kupónové privatizace. Politici si místo oblíbili.

 

Vláda se zámku nechce vzdát a proti případným rozsudkům ve prospěch původního majitele by se pravděpodobně odvolala. Na druhé straně ale respektuje právní nároky restituenta.

 

Zastupitelé městské části Praha-Koloděje se sejdou s právním zástupcem Vítězslava Kumpery už příští týden. Na co by nový majitel zámek využíval zatím není jasné.

Zámek Koloděje byl postaven v roce 1710, přestavby v romantickém duchu byly provedeny o bezmála sto let později. Další úprava je z roku 1945. Vláda sídlo využívá pro svá výjezdní zasedání a další důležitá jednání.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz