Zpravodajství

Zmatky při jednání o důvěře vládě, co na to prezident?

Zmatky při jednání o důvěře vládě, co na to prezident?
Zdroj: TV Nova

Jak vyzrát na politické přeběhlíky? Tak je možné označit to, co chystá předseda ČSSD Paroubek. Chce otevřít diskusi o tom, zda by soud mohl zkoumat jejich pohnutky. Právě díky dvěma takovým poslancům sociální demokracie získala totiž včera večer Topolánkova vláda důvěru. Hlasování ale provázely velké zmatky.

Sociální demokrat Petr Wolf, poslanec, který zahajuje hlasování o důvěře vládě, jenže špatně, když uvedl "jsem proti návrhu". Pan poslanec vyslovil jiný projev, proto je v záznamu, že se zdržel.

Wolf si totiž přidal k potřebné formulaci slovíčko jsem a to se nesmí. Ostatní poslanci se tím poučili a odpovídají správně, tedy jen proti návrhu nebo pro návrh.

Hlasování končí. Ale opět zavládají zmatky. To když se sněmovní ověřovatel špatně dopočítal: 2 byli nepřítomni, 1 se zdržel, 99 bylo pro, 98 proti. Správné počty totiž byly 100 poslanců pro důvěru, 97 proti. Premiér Topolánek je v dobrém rozmaru. Výsledek ale hodnotí střízlivě. "Nemám žádné významně emotivní pocity, já jsem rád, že máme konečně vládu s důvěrou," říká premiér.

K získání důvěry ale vládě pomohli svou neúčastí při hlasování dva přeběhlíci sociální demokracie. Jiří paroubek se dnes nechal slyšet, že by nebylo špatné, kdyby u nás byl zákon proti politickému přeběhlictví.

K získání důvěry se v exkluzivním rozhovoru pro pořad Střepiny vyjádřil i prezident. "V každém případě tu dnešní vládu vidím jako nakročení na to druhé, spíš než na plnohodnotné vládnutí, na cestu k předčasným volbám," říká prezident. Celý rozhovor Václavem Klausem uvidíte ve Střepinách už zítra.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz