Zpravodajství

Balená voda v testech propadla, je plná bakterií

Balená voda v testech propadla, je plná bakterií
Zdroj: TV Nova

S alarmující zprávou přišel Státní zdravotní ústav. Sdružení spotřebitelů Test nechalo v jeho laboratořích prozkoušet pitnou vodu z veřejně přístupných stojanů takzvaných watercoolerů, nebo studánek, které jsou umístěny například ve školách nebo v nemocnicích.

Z osmnácti vzorků ale předpisům vyhovělo jen pět. V ostatních případech se prokázaly zakázané bakterie, které mohou vyvolat zažívací potíže.

Pití vody z watercoolerů je mezi lidmi stále populárnější. Jenže jak teď ukázaly testy ve Státním zdravotním ústavu, voda je většinou plná bakterií. V 67% vzorků našli právě bakterii Pseudomonas aerigunosa a ve 33% vzorků navíc ještě koliformní bakterie. Byla to masivní kontaminace.

 

Bakterie mohou způsobit průjmová onemocnění

 

Nejhůř dopadla voda z watercooleru ve škole v Sázavské ulici v Praze 2. Limit pro bakterie byl překročen 840x. Vedoucí jídelny ale říká, že jim firma výdejník vody, ze kterého pijí děti, pravidelně čistí.

 

Zařízení dodala firma Rosana. Ta dopadla v testu mezi distributory nejhůře: z jejích 9 watercoolerů nevyhovělo 8. Chyba je podle ní ale na straně zákazníků. "Když se s ním manipuluje nevhodným způsobem, tak se tam může samozřejmě nějaká ta nečistota zanést," vysvětluje společnost.

 

Problém je v tom, že za kvalitu vody, která z watercoolerů vytéká, nechce nést nikdo odpovědnost. Jejich čištění navíc stojí peníze, a proto se často zanedbává. Kdo se chce podle hygieniků vyhnout riziku, může pít vodu balenou v lahvích nebo z kohoutku. Pokud zůstane věrný barelům, měl by je spotřebovat do tří dnů po otevření

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz