Zpravodajství

Balená voda v testech propadla, je plná bakterií

Balená voda v testech propadla, je plná bakterií
Zdroj: TV Nova

S alarmující zprávou přišel Státní zdravotní ústav. Sdružení spotřebitelů Test nechalo v jeho laboratořích prozkoušet pitnou vodu z veřejně přístupných stojanů takzvaných watercoolerů, nebo studánek, které jsou umístěny například ve školách nebo v nemocnicích.

Z osmnácti vzorků ale předpisům vyhovělo jen pět. V ostatních případech se prokázaly zakázané bakterie, které mohou vyvolat zažívací potíže.

Pití vody z watercoolerů je mezi lidmi stále populárnější. Jenže jak teď ukázaly testy ve Státním zdravotním ústavu, voda je většinou plná bakterií. V 67% vzorků našli právě bakterii Pseudomonas aerigunosa a ve 33% vzorků navíc ještě koliformní bakterie. Byla to masivní kontaminace.

 

Bakterie mohou způsobit průjmová onemocnění

 

Nejhůř dopadla voda z watercooleru ve škole v Sázavské ulici v Praze 2. Limit pro bakterie byl překročen 840x. Vedoucí jídelny ale říká, že jim firma výdejník vody, ze kterého pijí děti, pravidelně čistí.

 

Zařízení dodala firma Rosana. Ta dopadla v testu mezi distributory nejhůře: z jejích 9 watercoolerů nevyhovělo 8. Chyba je podle ní ale na straně zákazníků. "Když se s ním manipuluje nevhodným způsobem, tak se tam může samozřejmě nějaká ta nečistota zanést," vysvětluje společnost.

 

Problém je v tom, že za kvalitu vody, která z watercoolerů vytéká, nechce nést nikdo odpovědnost. Jejich čištění navíc stojí peníze, a proto se často zanedbává. Kdo se chce podle hygieniků vyhnout riziku, může pít vodu balenou v lahvích nebo z kohoutku. Pokud zůstane věrný barelům, měl by je spotřebovat do tří dnů po otevření

 

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vládě důvěřuje třetina Čechů. S politickou situací je spokojená jen pětina

Vládě Petra Fialy (ODS) důvěřuje podle průzkumu agentury CVVM 35 procent Čechů. O moc lépe na tom není ani prezident Miloš Zeman se 38 procenty. Nejvíce lidé důvěřují starostům a obecním zastupitelstvům.

Krátká zpráva

Vojáci z Azovstalu půjdou před soud

Ukrajinští vojáci zajatí v továrním komplexu Azovstal půjdou před soud v separatistické Doněcké lidové republice. Uvedl to v pondělí vůdce samozvané republiky Denis Pušilin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov také sdělil, že výměna obránců Azovstalu za proruského oligarchu Viktora Medvedčuka není pravděpodobná. "Medvečuk je občan Ukrajiny. Nemá žádné napojení na Rusko a není voják. Lidé zajatí v Azovstalu jsou vojáci, je to úplně jiná kategorie lidí. Mluvit o nějakých dohodách je obtížné," řekl Peskov.

Píše se na Deník.cz