Zpravodajství

Ministr chce sporné body silničního zákona vyškrtnout

Ministr chce sporné body silničního zákona vyškrtnout
Zdroj: TV Nova

Ministr dopravy dnes prohlásil, že má s velkou částí politického spektra domluveno zmírnění silničního zákona. Jako první by měly být zrušeny chyby a různé nesmysly. Na to, zda dojde i na ústupky u trestných bodů, si budou muset řidiči ještě počkat. To se bude řešit až ve druhé fázi.

Potlučení cyklisté při pádu z kola museli podle novely silničního zákona za svůj neúmyslný úraz zaplatit pokutu. A to je jedna z chyb, které by se měly odstranit. Další na řadě je zrušení pokuty za řízení vozidla bez registrace, omezit policistům odebírání řidičáků, zamezit šikaně profesionálních řidičů.

To jsou věci, které už má ministr dopravy s velkou částí politického spektra domluveny. Kdy bude zákon opraven? Definitivní to ale bude až dojde k této shodě všech 5 politických stran, tak aby ta novela nevyvolala smrť pozměňovacích návrhů.

Námi oslovené řidiče ale v zákoně trápí úplně jiné věci. Omezená rychlost na dálnici. Jiným přijde nesmyslné, že když přes den nesvítí, dostanou trestné body. Přesně tyto výtky řidičů se podle ministra dopravy budou řešit až ve druhé fázi, očekává se o ně totiž tuhý politický boj.

Boj bude i o návrh ČSSD vtělit do zákona pozitivní motivaci řidičů, aby získávali plusové body. Po roce bezchybného ježdění že by 2 body, maximálně do 18 bodů. To prý povede k větší nekázni a tudíž větší nehodovosti. A další bitva se povede o odpovědnost za přestupek, ve chvíli, kdy není známo, kdo přesně řídil. Jednoznačně by měl nést odpovědnost majitel vozidla.

Pokud nenastanou zásadní problémy, prvních zmírňujících změn by se řidiči podle ministra dopravy Řebíčka mohli dočkat k prvnímu červenci.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz