Zpravodajství

Co by dnes napsal Jules Verne?

O čem by dnes psal slavný spisovatel Jules Verne a jestli by se mu dnešní někdy možná až přetechnizovaná společnost vůbec líbila? To jsou jedny z mála otázek, na které se minulou středu snažilo odpovědět sympozium věnované sci-fi, vědě a budoucnosti.

V lidmi zpola zaplněném malém sále Městské knihovny v Praze se nad těmito a dalšími otázkami sešli publicista, odborník na sci-fi a znalec díla Julesa Verna, PhDr. Ondřej Neff, biolog, popularizátor vědy a autor sci-fi povídek, Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. a odborník na umělou inteligenci z Ústavu informatiky AV ČR, Mgr. Roman Neruda, CSc. Od konkrétně, na Vernovo dílo, mířených a spíše hypotetických otázek se v průběhu večera plynule odbočovalo i k tématům a problémům velice současným a aktuálním.

Padaly otázky z oblasti znečišťování a ochrany životního prostředí či růstu světové populace. Mluvilo se také o výzkumných vesmírných projektech včetně vesmírné turistiky. Řeč - a mnohdy v podobě nevybíravých vět - přišla také na naše regionální záležitosti. Všichni odborníci se shodli na tom, kterak je ve věcech vědy a techniky těžká a často i zcela marná debata s politiky. A to nejen na té naší úrovni, nýbrž celosvětově...

Jules Verne třetího tisíciletí
Každý z hostů se měl z hlediska svého oboru a s ohledem na Verneovo dílo pokusit určit, jaká by byla témata Vernových knih dnes, na počátku jedenadvacátého století. Odborník na informatiku, Roman Neruda tipoval, že dnes by Verne mohl detailněji propracovávat například některé ze současných témat oboru robotiky a výpočetní umělé inteligence.
Biolog, profesor Jaroslav Petr mínil, že je možné, že by naopak Verne prostředí techniky a jejích vynálezů opustil a svůj zájem zaměřil na biologická témata, kupříkladu na genetiku. Ondřej Neff však vzápětí kontroval, že s tímto námětem jedna Vernova kniha existuje. S titulem Ve vzduchu se jedná o ironicky zabarvený a protiněmecký román.

Velkou neznámou pro mnohé zůstává to, jak je možné, že téměř všechny Verneovy technické předpovědi vyšly a vycházejí? Odpověď je dle dr. Neffa velice prozaická a o žádnou záhadu se dle jeho mínění nejedná. Jste-li romantické povahy, raději pak dále nečtěte... Jules Verne se ve svých knihách nikdy nevrhal do věšteckého předpovídání na mnoho let dopředu. Ač se to nemusí tak zdát, držel se docela při zemi. Své knihy stavěl na vynálezech, jejichž technické zárodky už byly i v jeho době známy.
Někdo by mohl namítat, že se ve Vernově tvorbě objevují i knihy s uzdou fantazie více popuštěnou. Ondřej Neff tento fakt uvádí na pravou míru. Díla, která se jeví přece jen vizionářsky odvážnější, pocházejí z pera Vernova syna. Tyto knihy vycházely až po Vernově smrti a nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o „šuplíkové" verze...

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz