Zpravodajství

Počet pojistných podvodů stále stoupá

V roce 2006 oproti předchozímu roku u nás znatelně stoupl počet pojistných podvodů. Jedná se o podvody v řádech stovek milionů korun. Tvrdí to zástupci pojišťoven. Na prvním místě těchto podvodů co do největšího počtu se umístily podvody spojené s machinacemi okolo pojištění motorových vozidel. Novinkou z východu je takzvané sebepoškozování. Na konta podvodníků tak podle světových odhadů jde až 14 procent všech vyplacených pojistek.

Mezi známé pojistné podvody patří i případ podnikatelky Libuše Barkové. Již dvakrát byla nepravomocně odsouzena k pěti letům vězení za osmimilionový pojistný podvod. Podnikatelka se ale brání, že se žádného podvodu nedopustila. Barková pojišťovně oznámila, že jí vichřice a povodeň poškodily tři domy.

Podobných případů musí pojišťovny řešit více. Každým rokem jich přibývá. Nejčastějšími podvody, stejně tak jako v minulých letech, jsou podvody s automobily. Novým fenoménem se stává využití kalamit. Z východu k nám nyní dorazilo i takzvané sebepoškozování. Jeden klient například uzavřel pojistku a pak si usekl dva prsty. Podobné případy se nyní šetří.

Podvodníci nejvíce řádí na severu Moravy, v jižních Čechách, na Rakovnicku, Podbořansku a rovněž v Praze. Odhalování takovýchto případů je pro pojišťovny čím dál těžší. Podvodníci se totiž stávají stále většími profesionály. Do podvodů jsou leckdy zapojeny i některé mezinárodní gangy. Tito lidé mohou být někdy propojeny i s některým člověkem přímo z pojišťovny.

 

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz