Zpravodajství

Gandalovič chce vládu požádat o vyhlášení nouzového stavu v poškozených lesích

Gandalovič chce vládu požádat o vyhlášení nouzového stavu v poškozených lesích
Zdroj: TV Nova

Ministr zemědělství Petr Gandalovič chce zítra požádat vládu, aby kvůli kalamitě vyhlásila v nejhůře postižených lesích nouzový stav. Lesníci by tak mohli zničené dřevo rychleji likvidovat. Také by mohli zakázat vstup do některých oblastí. Lidem tu totiž leckdy hrozí nebezpečí, že je poškozené stromy při pádu zraní. Zákaz vstupu by také výrazně pomohl i co se týče krádeží dřeva v poškozených lesích. Těch začalo velmi rychle přibývat.

Lidé si tak krádežemi dřeva chtějí „trochu přilepšit na zimu". Dřevo v poničených lesích kradou desítky lidí. Tyto případy pak řeší policie. Ministr zemědělství Petr Gandalovič proto chce zítra vládu požádat, aby v nejhůře postižených oblastech vyhlásila nouzový stav. V takovém případě by totiž lidé mohli mít do lesů zakázaný vstup.

Nouzový stav by se tak týkal Vysočiny, Karlovarska, Plzeňska, jižních Čech i okresů jako Bruntál a Trutnov. Lesníci by tu pak po vyhlášení nouzového stavu mohli i rychleji likvidovat poničené dřevo.

Poslední údaje hlásí, že větrná smršť zničila ve státních lesích 4,5 milionu kubíků dřeva. V soukromých lesích pak další 3 miliony. Cena takového dřeva tak půjde dolů zhruba o desetinu. Pily přesto čekají vysoké zisky. Lesníci doufají, že se poškozené dřevo podaří v nejakutnějších případech vytěžit do léta. Zbytek pak do konce roku.

 

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz