Zpravodajství

Chřipka pomalu útočí, někde už udeřila naplno

Chřipka pomalu útočí, někde už udeřila naplno
Zdroj: TV Nova

Ani letos se České republice nejspíš nevyhne chřipková epidemie. Kašel spojený s nachlazením a zvýšenou teplotou, tedy takzvané akutní respirační onemocnění, už trápí tisíce obyvatel Moravy. Podle statistik chřipku dostane na přelomu zimy a jara až 20 procent populace. Epidemie trvá většinou šest až osm týdnů. Nejnáchylnější na toto onemocnění jsou malé děti a staří lidé.

Nejvíc nemocných je zatím mezi malými dětmi. Čekárny lékařů praskají doslova ve švech. Lékaři proto varují, aby lidé nepodcenili příznaky začínající virózy - hlavně bolesti hlavy, kloubů, svalů a dráždivý kašel.

Nejvíce nemocných je v Jihomoravském a Zlínském kraji. Hranici epidemie překročil i Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Hygienici už proto doporučili zákaz návštěv ve stovkách lůžkových zařízeních.

Kritická situace je i na východě Čech. Oproti minulému týdnu se tady zvýšil počet nemocných o třetinu. Na některých základních školách dokonce kvůli nemoci žáků slučovaly třídy.

Mateřské školky na tom nejsou o mnoho lépe. Vychovatelky vědí, že počet nemocných dětí ještě poroste. Odborníci tvrdí, že chřipkovou epidemii může zastavit chladné počasí. To má do České republiky přijít ve středu.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz