Zpravodajství

Dreamgirls na filmovém plátně

Dreamgirls na filmovém plátně
Zdroj: Sony BMG

Když se muzikál Dreamgirls v 80. letech poprvé objevil na Broadwayi, stal se téměř okamžitě unikátem. Pozemská pohádka Toma Eyena a Henryho Kriegera o skutečných lidských pocitech – lásce, ambicích, mukách, vášni – hluboce oslovila široké spektrum lidí. Teď dostal i podobu filmovou.

Příběh se odehrává v Motor City, kde se afroamerická hudba dostávala do popředí zájmu a začínala pronikat do amerického středního proudu. „Film je zasazen do 60. a 70. let, do období rozsáhlých sociálních a politických změn," říká režisér a scénárista Bill Condon. „A jeho postavy tohle pozdvižení reflektují."

Příběh filmu se věnuje člověku, který se rozhodl tohoto jedinečného momentu využít k tomu, aby prorazil. Tím je mladý byznysmen Curtis Taylor Jr., který se zatím živí prodejem Cadillaců, ale tuhle práci bere jako pouhý odrazový můstek k závratné kariéře, k níž byl dle svého názoru předurčen. Úlohy Taylora se zhostil Jamie Foxx, jenž získal Oscara za roli Raye Charlese ve filmu Ray a na dalšího byl nominován za roli ve filmu Collateral.

„Curtis je ostrý chlápek, který se snaží uchytit v hudebním průmyslu," říká Foxx. „Přál by si, aby uměl lépe zpívat, skládat lepší hudbu a hrát na nějaký hudební nástroj, ale ve všech těchto směrech bohužel postrádá jakýkoliv talent. Takže se snaží dostat na vrchol alespoň tím, že dělá manažera nadějným talentům. A to je pro něj zároveň tak trochu prokletím - v určitých chvílích si přeje, aby na tom pódiu stál on sám. Zkouší všechno možné, dokud neuspěje."

Z gospelových sborů po celé zemi se začíná rodit spousta nadějných dívčích kapel a noc talentů v místním klubu se ukáže být zlatým dolem. A v jednom z nich našel přesně to, co hledal - dívčí kapelu The Dreamettes, která má velké šance na úspěch...

Při převodu knihy (literární verze divadelního muzikálu) do podoby filmového scénáře se chtěl Condon co nejvíce přiblížit původní podobě, která v době svého uvedení dokázala okouzlit diváky všech věkových kategorií.

Přestože měl Condon k dispozici celou řadu původních písní, rozhodl se pro film bohatý repertoár ještě rozšířit. Ve snaze realizovat tento záměr co nejdokonaleji se obrátil na Henryho Kriegera, který napsal hudbu už k původní muzikálové předloze (která mu vynesla Grammy a nominaci na cenu Tony).

 

Sony BMG

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz