Zpravodajství

Pětisetletý vzácný dub lehl popelem

Pětisetletý vzácný dub lehl popelem
Zdroj: TV Nova

Česko přišlo o druhý nejmohutnější strom v republice. Pět set let starý památný dub, nazývaný Otec lesů, byl i zároveň druhým nejstarším stromem v Česku. Ve Stroupči na Žatecku ho zřejmě někdo úmyslně zapálil. Vandalové tak jedním škrtnutím sirky zničili unikát, který pamatuje čtyřicet generací.

Ohořelé větve, zbytky zuhelnatělé kůry a jedenáctimetrové zčernalé torzo. Ještě o víkendu přitom byl strom, kterému se přezdívá "Otec lesů", v pořádku. Jde o druhý nejmohutnější a nejstarší strom v Čechách. Dřevo, které drželo tíhu dubu, totálně shořelo, pro strom už není záchrany.

 

Když dub v roce 1506 sázeli, seděl na trůnu král Vladislav Jagelonský. V době bitvy na Bílé hoře už mu tak bylo hodně přes sto let. Bez újmy přežil první i druhou světovou válku. Leden 2007 se mu ale stal osudným.

 

Proč strom začal hořet, se zatím neví. Místní podezřívají skupinky mladých lidí, kteří se v parku scházejí. Policie nevylučuje ani cizí zavinění. Památkáři mají strach, aby nepřišli i o zbylé státem chráněné staleté duby. Místo totiž nemá, kdo hlídat.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz