Zpravodajství

Miloš Forman dal hudbu k "Přízrakům" domácímu Varhanovi

Miloš Forman dal hudbu k "Přízrakům" domácímu Varhanovi
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Španělé na film o svém světoznámém rodákovi, malíři Franciscu Goyovi, čekali tak dlouho, až jej natočil český režisér žijící v New Yorku Miloš Forman. Společně s francouzským scenáristou Jean-Claudie Carriérem se podílel na scénáři. Do snímku nalákal mnoho hvězdných jmen od půvabné herečky Natalie Portman nebo Stellana Skarsgarda až po českého skladatele Varhana Orchestroviče Bauera. Do našich kin toto historické drama dorazí první únorový den.

„Spolupráce s Milošem Formanem byla výborná, ačkoli jsem musel ustát tlaky ze všech stran," říká Varhan Orchestrovič Bauer. Původně totiž měl složit hudbu José Nieto. „Za čtyři návštěvy v New Yorku jsem pokaždé přinesl půl hodiny nové hudby natočenou rovnou se symfonickým orchestrem, takže jsem vlastně zvítězil tím, že jsem hodně pracoval," vysvětluje, proč ve filmu pod titulkem „music" stojí pouze jeho jméno. Pod jeho taktovkou hraje London Symphony Orchestra a sopránové sólo Varhanovy sestry Alice.

Nejde-li to doma, zkus Formana
První kontakt s režisérem se odehrál přes Libora Peška, šéfdirigenta Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. „Když Libor viděl, jak mi to tady v Čechách nejde, tak se zeptal, zda bych neměl pro Formana něco, co by se mu třeba hodilo do filmu..." vypráví skladatel. Varhan neváhal, svolal do kostela svůj orchestr a natočil pár skladeb. „Pešek to pustil Formanovi v autě a tomu se to tak líbilo, že to dal hned do filmu."

Při první návštěvě New Yorku a prvním promítání sestříhaného filmu už Bauer slyšel svou hudbu. „Napsal jsem to nazdařbůh a asi jsem se trefil," usmívá se skladatel. Touto metodou hodlá pokračovat. „Když se dozvím, že někdo něco hezkého točí, tak mu přinesu nahrávku rovnou se symfonickým orchestrem, jako jsem to udělal teď s režisérem Václavem Marhoulem a jeho chystaném filmem Tobruk. Dal jsem mu rovnou čtyři věci natočené přímo k jeho snímku, tak uvidíme," říká Varhan.

Narozdíl od Svobody jsem teď hollywoodský skladatel 
Osmatřicetiletý Bauer má sice dobře našlápnuto, jeho vrstevníci z řad režisérů se ale podle něj zajímají spíš o popové muzikanty, kteří jsou mediálně známí. „Nakonec to po takovém člověku dodělává nějaký konzervatorista, ale podepsaný je pod muzikou onen popíkář, což je nespravedlivé a neprofesionální," poodhaluje zákulisí tuzemské filmové hudby Varhan. „Na rozdíl od Karla Svobody jsem teď hollywoodský skladatel, a tím pádem jsem jinde, ale prozrazovat zatím nic nebudu," mlží kolem svých nabídek skladatel a ostře dodává: „Mě si lidi vybírají, protože skládat umím, a ne proto, že jezdím v mercedesu a že někomu matlám med kolem pusy. To já nikdy dělat nebudu."

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz