Zpravodajství

ČEZu hrozí anonym, policie je ve střehu

ČEZu hrozí anonym, policie je ve střehu

Jak jsme vás již informovali, neznámý člověk vyhrožuje bombovým útokem energetické společnosti ČEZ. Má k němu údajně dojít dnes. Policie proto řadu objektů společnosti hlídá a provádí další rozsáhlá opatření po celé republice. Výhrůžky se ale nezmiňují o žádném konkrétním cíli. Ani policie, ani ČEZ nechtějí k případu říct nic bližšího. Motivem by měla být údajná nespokojenost s vysokými cenami za elektřinu. Situaci i dnes sledují naši reportéři Ivan Berka a Jiří Borovec.


Policie je ve střehu
Před většinou elektrických rozvoden v České republice hlídají policejní hlídky. Objekty obcházejí psovodi. Hledají se totiž možná místa, kudy by mohl k elektrárenským zařízením někdo vniknout. Policisté kontrolují ploty, brány, mříže i budovy. Všímají si i neobvyklých předmětů, které by mohly představovat jakékoli nebezpečí.

„Ten vyděrač je s něčím nespokojen, nicméně nelze specifikovat nic bližšího vzhledem ke stadiu vyšetřování," řekla Blanka Kosinová, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Podle našich informací vyděrači vadí ceny energií, které za několik posledních let stále stoupají. Výhrůžka směřovaná proti společnosti prý nebyla jen jedna.

Hrozba bombového útoku není specifikována - může se tak  týkat jak centrály ČEZu, tak jadernéých  elektráren Temelín či Dukovany

Míst, která patří ČEZu, jsou po celé republice tisíce. Protože anonym neuvedl žádné konkrétní místo nebo lokalitu, může se případný útok odehrát prakticky kdekoli. „V souvislosti s chystanou hrozbou jsme přijali adekvátní opatření, která nelze specifikovat," doplnila Kosinová.

Jaderné elektrárny patří k nejstřeženějším místům v Česku, pro útočníka by tak bylo velmi složité je napadnout.

V živé paměti je anonymní hrozba pražským církevním školám. Bomba se nikde nenašla, stejně tak i vyděrač. Pátrání po anonymovi je zatím bezvýsledné.

ČEZ musí uhlídat 29 elektráren, z toho 3 v zahraničí

Jaderné Uhelné Vodní Větrné Sluneční
Dukovany Dětmarovice Dalešice Mravenečník Dukovany
Temelín Hodonín Dlouhé Stráně
Chvaletice Hněvkovice
Ledvice Kamýk
Mělník Kořensko
Počerady Lipno
Poříčí Mohelno
Prunéřov Orlík
Tisová Slapy
Tušimice Štěchovice
Vrané
Elcho(Polsko) Želina
Skawina(Polsko)
Varna(Bulharsko)

Anonymní hrozby v Česku:
16. února 2004 - Kvůli anonymní telefonické výhrůžce musela být částečně evakuována děčínská nemocnice.
30. dubna 2004 - Více než čtyři hodiny byly kvůli bombové hrozbě uzavřeny oba česko-německé přechody v Rozvadově na Tachovsku. Policisté avizovanou bombu nenalezli.
24. května 2004 - Provoz vlaků i metra na pražském Hlavním nádraží zastavila pohrůžka výbuchem. Policie z činu krátce poté obvinila čtyřiatřicetiletého muže.
9. června 2004 - Neznámý pachatel opakovaně vyhrožoval pardubické radnici a průmyslovým objektům umístěním bomby.
11. září 2005 - Neznámý muž ohlásil, že na blíže nespecifikovaném letišti v Česku vybuchne bomba. Policie musela uzavřít a prohledat všechna velká letiště v zemi. Za pachatele označili policisté a opakovaně i soudy vysokoškolského učitele Josefa Pecna, ten však obvinění odmítá.
7. října 2005 - Anonym ohlásil uložení výbušniny na letišti v Ruzyni.
Letiště bylo uzavřeno, povoleny byly jen přílety. Letiště bylo otevřeno po více než hodině.
9. října 2005 - Hasičský záchranný sbor kraje Vysočina obdržel anonymní výhrůžku, že v obou českých jaderných elektrárnách nastane výbuch. Trhavina nalezena nebyla, provoz elektráren nebyl narušen.
28. října 2005 - Neznámý pachatel nahlásil na tísňové lince uložení
výbušniny v sídle Rádia Svobodná Evropa/Rádia Evropa v blízkosti Národního muzea v Praze.
29. října 2005 - Anonym oznámil na telefonní lince 158, že nese trhavinu do obchodního domu na pražské Národní třídě. Přivolaný pyrotechnik se psem žádnou výbušninu nenalezl.
24. ledna 2006 - Opakovanými telefonáty o uložení bomby na pražském Hlavním nádraží, v metru, nebo na autobusovém nádraží na Florenci vyhrožoval neznámý muž.
7. února 2006 - Vraždou britského či amerického studenta ve jménu proroka Mohameda a uložením výbušniny vyhrožoval neznámý pachatel technickým vysokým školám v Česku.
21. září 2006 - Dětský hlas oznámil bombu na letišti v Praze-Ruzyni.
24. září 2006 - Anonym nahlásil uložení bomby v jedné z administrativních budov v Přemyslovské ulici v Praze 3. Objekt byl evakuován, policie výbušninu nenašla. Z činu je obžalován člen ostrahy podzemních garáží v téže budově.
23. září 2006 - V souvislosti se zvýšeným nebezpečím hrozby terorismu, kvůli které byla v Praze zavedena mimořádná bezpečnostní opatření, se zvýšil počet anonymních telefonátů. Pachatelé za místo uložení bomby označili například tubus Nuselského mostu nebo hotel Marriott na pražské Flóře.
11. ledna 2007 - Více než 30 pražských církevních škol museli prohledat policisté kvůli výhrůžce bombovým útokem.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz